reklama

Kakost krvavý

Geranium sanguineum
Lidové názvy: geránka, čapina, čapí nůsek, čapí zobák, jestřábí zobák (lidové označení i pro další druhy rodu Geranium)
Čeleď: kakostovité

Kakost krvavý je známý především jako okrasná rostlina. Je zástupcem rodu Geranium, který zahrnuje až stovky různých druhů. Pro svůj dekorativní vzhled nacházejí uplatnění především jako zahradní kytky (kakost himálajský, kakost dalmatský, kakost nádherný, kakost vznešený, kakost hnědočervený, kakost černooký aj.).
Některé kakosty, jako například kakost luční či kakost smrdutý, jsou však považovány také za plevel. A to i přesto, že se pro své zdraví prospěšné účinky uplatňují v lidovém léčitelství. Kakostům je přisuzována schopnost zastavovat vnější i vnitřní krvácení. Dle některých zdrojů je druhové jméno kakostu krvavého odvozeno právě od této vlastnosti. Jinde se však jeho název spojuje s podzimním zbarvením listů.

Popis rostliny

Kakost krvavý je kompaktní trvalkou nižšího vzrůstu, dorůstá do výšky od 10 do 30 cm.
Má silný plazivý oddenek. Při zlomení zaujme červenou barvou. Oddenek se větví, stejně tak i lodyhy. Mohou být vystoupavé nebo poléhavé, v uzlinách se lomí. Celá rostlina je většinou odstále chlupatá, ale dá se narazit i na lysé jedince.
Přízemní listy záhy zasychají. Lodyžní listy opadají až na konci sezóny, na podzim se ještě stihnou zbarvit do pozoruhodných červených odstínů. Listy na lodyze vyrůstají vstřícně, jsou řapíkaté, s čepelí dlouhou i přes 5 cm. Dlanitě složená čepel je pěti až sedmisečná. Úkrojky listů jsou většinou tří až pětiklané. Na lodyze jsou k vidění i trojúhelníkovité palisty.
Z úžlabí listů vyrůstají jednotlivé květy. Září sytě růžovou až červenofialovou barvou, kterou zjemňují drobné žilky. Atraktivní květy o velikosti kolem 3 cm rostlinu bohatě zdobí od května do září. Korunní plátky květů jsou asi dvakrát delší než kalich.
Ozdobou kakostu krvavého jsou i poltivé zobanité plody, které se podle svého vzhledu lidově nazývají čapí zobáky.

Výskyt a pěstování

Kakost je rozšířený po celé Evropě, na východě až po Ural. Jde o původní evropský druh, který pochází z jižních Alp a Pyrenejí. U nás je kakost krvavý, na rozdíl od jiných druhů kakostu, k vidění pouze v teplejších oblastech (Pálava, Pouzdřanská step, Český kras).
Kakost krvavý preferuje slunná místa, ale snese i polostín a stín. Daří se mu na výslunných stráních, ve světlých křovinách a lesních lemech. Najdeme ho v teplomilných doubravách a borech. Svědčí mu skalnatá stanoviště a vápencový podklad.
Pro svůj dekorativní vzhled se kakost pěstuje na zahradách jako okrasná rostlina. Hodí se do skalek a na suché zídky. Ty zkrášluje nejenom ve své původní podobě jako čistý druh, ale i ve šlechtěných kultivarech.

Pestrá paleta barev a variací

Kakost smrdutý je variabilním druhem, který ve šlechtěných formách nabízí rozmanité barevné variace a tvary – jak květů, tak listů. V nabídce kultivarů si lze vybírat i mezi různými výškami rostliny.
K těm nejoblíbenějším šlechtěným kultivarům patří bělokvětý Album. Odrůda zvaná Max Frei zase zaujme nápadně velkými, temně růžovými květy. Velké květy jsou charakteristické i pro odrůdu Belle of Herterton. Růžové květy s tmavými žilkami zdobí kakost variací Weston nebo Apfelblüte.

Zobák čápa nebo jestřába?

Všechny druhy kakostů se lidově označují podle dlouhého zobanitého plodu připomínajícího zobák čápa. Tvar plodu měl dát vznik i českému botanickému názvu kakost. Údajně pochází ze staroslovanského „pakost“ ve významu „kost hrotovitého tvaru“.
Plod dlouhý až 2 cm vzniká postupným srůstáním horního semeníku. Zráním se však opět trhá na pět jednosemenných dílků. Každé semeno tak provází obloukovitě zahnutá osina. Ta je silně napnutá, aby v okamžiku plné zralosti semeno doslova vystřelila do okolí. Kakost takto svá semena dokáže vymrštit až do vzdálenosti přesahující 2 m. Obloukovitá osina připomínající zahnutý zobák jestřába dala vznik také latinskému názvu rodu Geranium. Je údajně odvozen ze starořeckého „géránion“ (v překladu „jestřáb“). Odtud také pochází další lidový název kakostu – jestřábí zobák.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama