Jordánští poslanci se v parlamentu porvali při diskusi o právech žen. Lítaly i facky
Poslanci jordánského parlamentu se poprali během diskuse o úpravě ústavy ve prospěch žen. Při vášnivé debatě zavládl v poslaneckých lavicích chaos a došlo i na facky.
Z videa je patrné, že do bitky, která vznikla při debatě o úpravě ženských práv, se postupně zapojovali další a další muži, jiní se přidávali, aby konflikt uklidnili, avšak bezvýsledně. Během jednání se rozčílil také předseda poslanecké sněmovny, který se snažil politiky usměrnit.
Roztržka začala mezi konzervativními zákonodárci Hassanem Riatim a Shadim Udwanem, kteří se počastovali nadávkami. Jiní politici v sále se pak začali podle zdroje americké televize CNN vzájemně strkat.
Rvačku vyvolala vášnivá debata ohledně rozšíření ústavních práv žen. Jordánské ženy totiž v současnosti nemají stejná občanská práva jako muži. Užívají sice rovného přístupu ke vzdělání nebo ke zdravotní péči, ale nemohou například předat své státní občanství svým dětem či manželům, kdežto muži ano.
Lingvistická úprava vyburcovala k fackám
Pozměňovací návrh, který podporuje ve snaze o modernizaci země také král Abdalláh II., se setkal s odporem konzervativních zákonodárců. Podle jednoho z nich, Mohammada Al Fayze, je taková změna "proti morálce a mateřství". Jednání muselo být pozastaveno poté, co několik poslanců začalo pokřikovat na zákonodárce Abdulmunina Oddata, který pozměňovací návrh obhajoval s tím, že se jedná pouze o lingvistickou úpravu - ústava bude zmiňovat jak ženy, tak muže.
Člen královské komise pro modernizaci ústavy Abu Hassan vysvětlil, že konzervativci se obávají, že dodatek ústavy povede ke změně dědického nebo občanského práva. Podle něj jde ale zejména o to, aby ženy zastávaly aktivnější roli ve veřejné sféře. Dědické právo v Jordánsku, které vychází z islámského práva šaría, často přisuzuje mužům dvakrát větší podíl na dědictví než ženám.
Genderová rovnost je v jordánské společnosti ožehavým tématem. Generální tajemnice Jordánské národní komise pro ženy Salma Nimsová sdělila CNN, že tamní extrémní pravice a islamistická hnutí věří, že rovnost žen by poskvrnila jejich moralitu a otevřela dveře dalším svobodám, například svobodě rozhodovat o vlastním těle.
"Pokaždé když se ženské hnutí přiblíží tomu, aby něčeho dosáhlo, aby ženy žily důstojnější životy, zastánci patriarchálního systému se začnou obávat, že to povede ke změně rozložení sil ve společnosti," popsala.
V jordánské poslanecké sněmovně aktuálně zasedá 115 mužů a pouze 15 žen.