reklama

Jírovec maďal

Aesculus hippocastanum, Hippocastanum vulgare
Lidové/další názvy: kaštan koňský, divoký kaštan, maďal obecný, jírovec obecný
Čeleď: jírovcovité, mýdelníkovité

Popis rostliny

Jírovec maďal je opadavým listnatým stromem s výškou i více než 30 m. Pevný, rovný kmen dorůstá až do obvodu 2 m. Široce okrouhlá koruna dává stromu sloupovitý charakter.
Borka jírovce je v mládí šedohnědá, později červenohnědá až černá. Odlupuje se v menších šupinkách.
Velké, vstřícné, dlouze řapíkaté listy jsou dlanitě složené, pěti až sedmičetné. Mají vroubkovaně pilovitý okraj. Žilnatina na spodní straně listů je rezavě chlupatá.
Od května do července strom zdobí nápadná svícnovitá květenství. Jde o vzpřímené laty tvořené bílými zvonkovitými květy. Korunní lístky květů jsou na bázi posety žlutými a červenými skvrnkami.
Plodem jírovce je ostnitá zelená tobolka s 1 – 3 tmavě hnědými lesklými semeny. Lidově se označují jako kaštany. Mají jemnou vůni a hořce štiplavou chuť.

Výskyt a pěstování

Jírovec maďal má původ v jihovýchodní Evropě. Druhotně je rozšířený téměř po celém kontinentu. Jírovec snadno zplaňuje, častěji se však vysazuje jako parková dřevina. Představuje vznosnou solitéru, vytváří i honosné aleje. Byl vyšlechtěn do mnoha odrůd.
Jírovec maďal vyžaduje výživnou humózní půdu, světlé nebo polostinné stanoviště. Množí se semeny, která se vysazují jak na podzim, tak na jaře.
Evropské jírovce se aktuálně potýkají s ohrožením způsobeným klíněnkou jírovcovou. Larvy tohoto drobného motýlka parazitují na listech stromu. Obranou je důkladné pálení spadaného listí, ve kterém jinak motýl přezimuje.

Léčitelství

Ve složení jírovce dominuje mírně toxický saponin aescin (až 10 %). Droga obsahuje flavonoidy (quercetin, keampforol aj.), steroly, mastné kyseliny (linolenová, palmitová), taniny, éterické oleje, pektin aj. K účinným látkám se řadí i glykosid aeskulin (eskulin), na který je bohatá zejména kůra jírovce. V léčitelství se však kůra uplatňuje podstatně méně než plody nebo květ.
Zatímco kůra se loupe brzy na jaře z mladých větviček a květ se sbírá v době rozkvětu, kaštany se sbírají na podzim. Sklízejí se v době plné zralosti, poté, co se samovolně odloupnou z ostnaté tobolky. Pro léčebné využití mají podobu extraktu nažloutle šedé barvy.

Léčivé účinky jírovce

- má protizánětlivé vlastnosti
- zvyšuje odolnost krevních vlásečnic
- zlepšuje pružnost žilních a cévních stěn
- urychluje vstřebávání otoků, krevních podlitin a modřin
- je prospěšný při křečových žilách a zánětech žil
- léčí hemoroidy a bércové vředy
- podporuje prokrvení končetin
- ulevuje při křečích a otocích nohou
- pomáhá od bolesti kloubů
- při zahlenění podporuje vykašlávání
- hojí ekzémy, zlepšuje vzhled pokožky

Podávání a užití

Vnitřní užití

Některé zdroje vnitřní užití jírovce zakazují, protože obsažený aescin ve větších dávkách způsobuje otravy. Ty mají podobu nevolností, křečí, zvracení či ztráty koordinace. V nejtěžší formě vedou až k poškození jater a ledvin.
Pokud se jírovec vnitřně podává, většinou jako výtažek s přesnou dávkou účinné látky. Doporučená dávka kaštanového extraktu je 250 – 310 mg.
Jírovec se nikdy nepodává dlouhodobě. Droga rozhodně není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy a osoby s poškozením jater a ledvin. Kaštan se nesmí kombinovat s neurotoxickými léky.

Vnější použití

V lidovém léčitelství se jírovec maďal uplatňuje především pro přípravu mazání (recept níže) a mastí. K těm nejoblíbenějším patří tzv. koňská mast.
Při zevním použití je jírovec zcela bezpečný, jen ojediněle se objevují alergické reakce.

Kaštanové mazání na bolavé klouby – recept

Na 0,5 l alkoholu (50% líh, pálenka) bude třeba 150 g čerstvých, na jemno nastrouhaných kaštanů. Drogu s alkoholem necháme stát v uzavřené láhvi asi 3 týdny, poté scedíme.
Tinktura se užívá lokálně na bolestivé a oteklé klouby. Pomáhá při revmatismu a dně.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama