reklama
  • Wiki
  • Jih proti Severu

Jih proti Severu (Gone with the Wind) je jedním z prvních hollywoodských velkofilmů. Byl natočen již v roce 1939, přesto během let neztratil nic ze svých kvalit a dodnes je považován za jeden z nejúchvatnějších filmů, které kdy byly natočeny.

Jih proti Severu je struhujícím příběhem lásky na pozadí americké občanské války. Vedle mimořádných hereckých výkonů nabízí i vynikající výpravu, dokonalou kameru a famózní zvuk.

Je bezesporu jedním z nejslavnějších amerických filmů. Vzhledem k inflaci ho lze po Hvězdných válkách (1977) považovat za druhý finančně nejúspěšnější film všech dob. Upřít mu nelze ani prestižní ocenění v podobě třinácti nominací na Oscara, z nichž osm skutečně proměnil.

Jih proti Severu byl natočen podle literární předlohy Margaret Mitchellové. Ani tomuto románu se nevyhnula nestárnoucí sláva, prodejní úspěchy a ocenění – v podobě Pulitzerovy ceny.

Jih proti Severu

USA, 1939 (česká premiéra 1992), 238 min.
Válečné drama, historická romance, výpravný velkofilm

Režie: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood
Kamera: Ernest Haller
Hudba: Max Steiner
Předloha: Margaret Mitchell - román Gone with the Wind

Obsazení/herci
Vivien Leigh, Clark Gable, Barbara O'Neil, Evelyn Keyes, Olivia de Havilland, Thomas Mitchell, Victor Jory, Hattie McDaniel, Leslie Howard, Harry Davenport, Jane Darwell, Laura Hope Crews, Ann Rutherford, Isabel Jewell, Rand Brooks, Ona Munson, Yakima Canutt, Ward Bond, George Reeves, Mary Anderson, Roscoe Ates, Marjorie Reynolds, Frank Faylen, Butterfly McQueen, William Bakewell, Eric Linden, Alicia Rhett, George Meeker

Ocenění

Jih proti Severu se stal prvním barevným snímkem, který získal Oskara jako Nejlepší film. Současně se stal také nejdelším filmem, kterému kdy byla zlatá soška udělena. Prestižní Ceny Akademie si tvůrci odnesli také za nejlepší režii, kameru, výpravu, střih a scénář. Oskara získala i Vivien Leigh jako nejlepší herečka v hlavní roli a Hattie McDaniel jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. Ta také byla první černoškou, která kdy byla na Oskara nominována a cenu obdržela.

Popis filmu Jih proti Severu

Milostný příběh vzpurné Scarlett O´Harové (Vivien Leigh) a charismatického Rhetta Butlera (Clark Gable) se odehrává v klíčovém období amerických dějin. Válečné drama popisuje podmanivou atmosféru občanské války stejně dobře jako vášnivý příběh jižanské krásky Scarlett, který je ovlivněný nenaplněnou láskou i drastickými válečnými událostmi. Nechybí ani vykreslení časů pravých gentlemanů a nádherně oděných dam nebo každodenního života na bavlníkových plantážích.

Historické pozadí filmu zachycené velkolepou výpravou a kamerou dodnes obdivují diváci celého světa. Pozornost nepřestávají budit ani herecké výkony a výrazný charakter hlavních postav. Krásná Scarlett si i přes svoji kontroverzní povahu a rozporuplné činy získala srdce diváků, ještě větší přízeň a obdiv sklízí šarmantní Rhett s neodolatelným kouzlem osobnosti.

Houževnatost hlavní hrdinky zrcadlí také americkou kinematografii, která je v technické vyspělosti, dramatické výpravě i emocionálním vzrušení nedosažitelná.

Zajímavosti

Ve filmu účinkuje zhruba 50 postav a 2400 komparsistů.

Na konkurz k roli Scarlett se údajně dostavilo 1400 hereček, 400 prošlo čtenou zkouškou. V užším výběru byla například Tallulah Bankhead, Bette Davis, Claudette Colbert, Joan Crawford, Katharine Hepburn, Olivia de Havilland, Jean Arthur, Lucille Ball, Carole Lombard, Norma Shearer nebo Margaret Sullavan. V době, kdy se začaly natáčet první scény filmu, ještě nebyla postava Scarlett obsazena.

Roli Rhetta Butlera zkoušely čtyři herci - Clark Gable, Gary Cooper, Erroll Flynn a Ronald Colman. Všichni se společně ve filmu v jedné scéně objeví.

Premiéra filmu Jih proti Severu proběhla v Atlantě 15. 12. 1939. Na tento den deklaroval guvernér státní dovolenou. Lístky na premiéru přitom stály čtyřicetkrát více, než bylo v té době běžné.

Související články

reklama
reklama
reklama