reklama

Jeden člověk, dvanáct traumat

Washington / Praha Výzkum, který v létě zveřejnil Journal of the American Medical Association, ukázal, že stav lidí poznamenaných válkou na Balkáně se téměř nezlepšuje.

Pod studií je podepsáno sedm psychologů a psychiatrů ze zemí bývalé Jugoslávie. Mezi lety 2000 a 2002 vyšetřili téměř 1400 lidí z Bělehradu, Sarajeva, Rijeky a Banja Luky. Vybírali takové, kteří ve válce ztratili své blízké nebo prožili jinou traumatickou událost.

"Zkoumaní lidé byli v průměru svědky nebo zažili dvanáct hrůzných válečných jevů, jako je boj, mučení, vyhnání z domů, život uprchlíka, zabití, znásilnění, odstřelování, zajetí či bombardování," tvrdí autoři studie.

Mnohé přeživší silně trápí strach o vlastní bezpečnost. Obávají se ztráty kontroly nad svým životem. Osm lidí z deseti se domnívá, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost, potvrdili, že znají zločince, kteří dodnes nebyli potrestáni.

"Tato zjištění mohou sehrát významnou roli při úsilí o celonárodní usmíření v poválečných zemích a efektivní léčbu poválečných traumat," píše se ve zprávě lékařů.

Odhalili jsme neodbornou terapii, čelíme sprosté kampani, říká režisérka Infiltrace | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama