reklama

Japonské akcie prudce vzrostly

Tokio - Akcie japonských firem dnes výrazně vzrostly a index tokijské burzy posílil o více než dvě a půl procenta.

Investoři tím reagovali s úlevou na to, že japonská centrální banka se odhodlala ukončit pět let experimentování s extrémně uvolněnou měnovou politikou, a ukončila tak nejistotu na trhu. Kurz jenu však klesl na dvoutýdenní minimum, protože banka chce zatím udržovat nynější nulové úroky.

Hlavní tokijský index Nikkei 225 v závěru stoupl o 2,62 procenta na 16.036,91 bodu, nejvýše za poslední týden. Širší index TOPIX posílil o 2,2 procenta.

Bank of Japan (BOJ) dnes ukončila politiku zásobování peněžního trhu nadlimitním množstvím peněz. Udělala ta v přesvědčení, že deflace v Japonsku je poražena a do ekonomiky se vrátila inflace a s ní trvalejší hospodářský růst. Zároveň však dala najevo, že úvěrové náklady se zatím zvyšovat nebudou.

Rozhodnutí bylo úlevou pro investory, kteří v obnovené důvěře kupovali akcie všech sektorů trhu. Z jednotlivých titulů vynikal růst akcií společnosti TDK, zatímco akcie firmy Canon smazaly počáteční ztráty.

Na devizovém trhu japonský jen dále klesal a krátce po oznámení BOJ sestoupil k dolaru až na dvoutýdenní minimum 118,28 JPY. Centrální banka potvrdila, že úrokové sazby zůstanou v dohledné době na nulové úrovni, když sdělila, že kvůli nízké inflaci bude držet sazby po nějakou dobu ještě velmi nízké.

Jen k dolaru ke konci tokijského obchodování po poklesu kótoval proti středečnímu závěru beze změny na 117,81 JPY. Vůči euru sestoupil na 141 jenů za euro, pak ale oživil na původních 140,51 JPY. Dolar k euru mírně oslabil na 1,1925 USD ze středečních 1,1916 USD.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama