reklama

Jalovec obecný

Juniperus communis
Lidové názvy: jalovčinky, divočinky, boleráz, borovec, borovka, borovička, ohňový strom
Čeleď: cypřišovité

Popis rostliny

Jalovec obecný je vytrvalou, stálezelenou dřevinou s aromatickými jehličnatými listy. Může dorůstat až do výšky 15 m, stejně tak však může být velmi nízkým keřem.
Kořen je za začátku kůlový, později tloustne do uzlovité podoby, kdy je plný pryskyřice. Kmenů je často několik. Větvičky obrůstají ostré, tenké, modrozelené jehlice, vždy po třech v přeslenech. Jehlice jsou na horní straně žlábkovité, se širokým bílým pruhem.
Jalovec obecný je dvoudomou rostlinou, k opylování dochází nejčastěji prostřednictvím větru. Kvete od března do května.
Plody dozrávají jednou za dva až tři roky. Samčí plody představují žlutavé šištice vejčitého tvaru. Samičí šištice dozráváním dužnatí, šiška kulovitého až vejčitého tvaru o průměru do 1cm pak připomíná bobuli. Z původní zelené barvy bobulí se časem stává namodrale černá.

Výskyt a pěstování

Jalovec obecný je doma v Evropě, kde je však zatlačován jinými druhy. Roztroušeně je k vidění po celé severní polokouli. U nás se vyskytuje jen sporadicky, řadí se k ohroženým druhům chráněným zákonem. Tvoří porosty nad horní hranicí lesa. Najdeme ho na horských pastvinách.
Jalovci se daří na slunných místech a propustných půdách. Dokáže se však přizpůsobit různým podmínkám, snáší suchou i silně podmáčenou půdu, stejně jako klimatické extrémy.
Jako nenáročná solitéra, skalnička či živý plot se jalovec pěstuje na zahradách. Množí se výsevem nebo řízkováním, příp. roubováním. Pokud není zastíněn, může se dožívat i velmi vysokého věku.

Léčitelství

Jalovec obecný obsahuje významný podíl silice (1 – 2 %), je zdrojem tříslovin, hořčinů, pryskyřic, cukrů, flavonoidů, vitamínu C nebo minerálních látek (vápníku a draslíku).
U nás se pro léčitelství nesbírá, protože je chráněný. Bobule, lidově nazývané jalovčinky, slouží nejenom v léčitelství, ale také v kuchyni jako aromatické koření. Sklízejí se na podzim, kdy jsou plně zralé. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušném místě, při umělém sušení do teploty 35 °C. Jsou choulostivé na uskladnění.

Léčivé účinky jalovce

- pročišťuje organismus
- má dezinfekční a antiseptické účinky
- je močopudný, odvodňuje
- stimuluje tvorbu žaludečních kyselin a žluči
- je užitečný při nechutenství a trávicích obtížích
- pomáhá při onemocněních močového systému
- je prospěšný při srdeční slabosti
- reguluje menstruační cyklus
- jako obklad ulevuje od bolesti kloubů

Podávání a užití

Vnitřní užití

Rozdrcené jalovčinky slouží v léčitelství v podobě čajového nálevu (2 lžičky drogy na šálek vroucí vody, luhuje se 10 min., popíjí se 2 – 3x denně). Připravuje se z nich víno k pročištění krve, léčivé sirupy, šťávy nebo ocet.
Z plodů se vyrábí také pálenka – borovička nebo gin.
Jalovec obecný se kombinuje s celíkem zlatobýlem, břízou a vřesem (směsi pro podporu močového ústrojí). Bývá také součástí močopudných a respiračních bylinných směsí.
Jalovec není vhodný pro osoby s onemocněním ledvin. Rozhodně není určený pro těhotné a kojící ženy. Neužívá se dlouhodobě (déle než 6 týdnů) a není žádoucí překračovat doporučené denní dávky. I u zdravých osob jalovec nezřídka vyvolává nežádoucí alergické reakce.

Vnější použití

Jalovec obecný pomáhá jako obklad při revmatismu. Poslouží i jako bylinná koupel (recept níže). Bývá součástí hojivých mastí a olejů. Podporuje prokrvení pokožky, a tím i její hojení.

Posilující koupel z jalovce – recept

Na 2 l vody si připravíme asi 4 šálky jalovčinek. Lze je doplnit i malými zelenými výhonky. Jalovec ve vodě povaříme 15 min., nálev přecedíme a přidáme do horké vodní lázně. Posilující koupel, která je užitečná také při revmatismu, se připravuje 2x týdně. Měla by být dlouhá asi 20 min.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama