reklama

Jak zákon procházel sněmovnou

Praha - Ve sněmovně zákon rozvířil velkou debatu. Většinou se však mluvilo především o zkoumání lidských embryí, poslanci ČSSD v čele s předkladatelkou zákona ministryní školství Petrou Buzkovou poukazovali na to, že vědci mohou zkoumáním embryonálních buňek získat léčiva na různá onemocnění.

Loňský rok 2005

Již na jaře 2005 však Sekce asistované reprodukce (SAR) České gynekologicko-porodnické společnosti dostala k posouzení Zákon o zdravotní péči, který již asi sedm let připravovalo ministerstvo zdravotnictví. K zákonu měla SAR závažné připomínky.

Jednání s ministerstvem zdravotnictví však proběhla bez podstatného výsledku. Legislativní pravidla totiž podle informací ministerstva neumožňují návrh změnit, jelikož SAR není oficiálním připomínkovým místem a návrh zákona byl již v meziresortním projednání.

Na základě spolupráce se zpravodajem zákona poslancem Vladimírem Říhou bylo připraveno nové paragrafové znění zákona v oblasti asistované reprodukce.

V té době také vyšlo najevo, že stejný text zákonné úpravy o asistované reprodukci v původním "diskriminačním" znění je i v zákoně o výzkumu na embryích.

Leden 2006

V lednu 2006 poslanecký výbor pro sociální politiku a zdravotnictví  projednal návrh zákona o výzkumu na lidských embryonálních buňkách a doporučil ho schválit. O připomínkách Sekce asistované reprodukce se výbor nezmínil.

Ministr zdravotnictví David Rath zákon o zdravotní péči stáhl z druhého čtení a vrátil ho zpět k projednávání do výborů. Tím se odsunula i možnost do zákona zapracovat pozměněné paragrafy týkající se asistované reprodukce. Podle slov jeho odpůrců je to známka toho, že svému resortu nerozumí. "Chce ho upravit, třeba právě kvůli asistované reprodukci," říká jeho mluvčí Jana Kocová.

Třicátého prvního ledna 2006 schválila Poslanecká sněmovna zákon o výzkumu na embryích s "diskriminačním" zněním paragrafů o asistované reprodukci.

Únor 2006

Senátoři již nyní, ještě před projednáváním ve výborech, shodně tvrdí: "Zákon je diskriminační." Sporné paragrafy chtějí vyloučit nebo nahradit. Poté zákon zamíří znovu do sněmovny.  

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama