reklama

Jak vypadá a funguje umělá kůže?

Na první pohled ta věc vypadá jako kus igelitu. V rukou lékařů však dokáže zachránit život. Teď i v případě, kdy prakticky není šance.

Trvalá kožní náhrada s odborným názvem integra se vyrábí ve Spojených státech a v Evropě se prodává prostřednictvím distribučního centra v Londýně.

Jeden centimetr čtvereční integry stojí v přepočtu 170 korun.


Integra je vyrobena ze dvou vrstev. Silikonová vrstva nahradí na popáleném těle dočasně pokožku. Spodní vrstvu tvoří hovězí kolagen. Tím postupně prorůstá nová tkáň zraněného a vytvoří novou vrstvu kůže zvanou škára.

Schéma A) znázorňuje integru právě přiloženou na lidskou tkáň.
Schéma B) ukazuje prorůstání tkáně hovězím kolagenem tvořícím spodní vrstvu integry.
Schéma C) zachycuje fázi, kdy lze sejmout horní silikonovou vrstvu.
Na schématu D) je silikon nahrazen síťkou z vlastní pokožky zraněného odebranou na jiném místě těla.
Schéma E) znázorňuje zahojenou kůži po použití integry.

Lékaři uvádějí, že integra "roste" s pacientem a  vytvořená nová kůže je měkká, netvoří zpravidla jizvy ani kontraktury. To je velmi dobré pro zmírnění vážných následků, které těžké popáleniny způsobují.

V České republice použila integru poprvé v roce 2003 Klinika popáleninové medicíny 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy na Královských Vinohradech v Praze. Bylo to poprvé ve střední a východní Evropě. Od té doby pomohla integra desítkám těžce popálených pacientů, především dětí.

"Samozřejmě bude nutné ještě vyhodnocení zkušeností s delším časovým odstupem. To si vyžádá deset let, ale veškeré dosud publikované údaje i vlastní zkušenosti se jeví příznivě," uvedl přednosta kliniky popáleninové medicíny v Praze Leo Klein.

reklama
reklama
reklama