reklama

Jak vymáhat jeden dluh dvakrát

Praha - Peruánský dluh se čtyřiceti milióny dolarů původně patřil k největším státním pohledávkám. V finále už se ale hrálo o "drobné": 1,5 miliónu dolarů.

Přesto příběh loni přivodil pád vlivného náměstka ministra financí Ladislava Zelinky, který bez potíží ustál i předchozí sporné deblokace jako například ruský dluh. Jeho vymáhání Zemanova vláda svěřila společnosti podezřelé z kontaktů s organizovaným zločinem a zahraničními tajnými službami.

Peruánský dluh má stejně jako ostatní obří státní dluhy kořeny v komunismu. Konkrétně pocházel z neuhrazených dodávek českých státních podniků do Peru. Pohledávku původně vymáhala pro stát společnost J.P. Morgan Guaranty Trust. Vymožené peníze skončily v polovině devadesátých let na účtech v ČSOB, kde z nich ale "kdosi" v tichosti vyvedl 1,5 miliónu dolarů mezi takzvané neumístěné položky na účtech banky.

Roky se pak s milióny nic nedělo. Stát ale těchto 1,5 miliónu dolarů dál vedl jako nesplacený dluh. A to přesto, že peruánská vláda jeho existenci striktně popírala. Právě proto náměstek Zelinka považoval tuto pohledávku za v podstatě nedobytnou a před třemi lety svěřil její vymáhání společnosti Ansper.

V té době "kdosi" informoval Ansper, že tyto peníze jsou dávno v České republice a zástupci firmy si "zaparkovaných" 1,5 miliónu dolarů jen vyzvedli. Státu pak poslali dohodnutých pět procent, což je obvyklá suma u nedobytných pohledávek.

Ačkoli příběh se policii i ministerstvu financí podařilo detailně zmapovat, důkazy proti konkrétním lidem dosud nejsou k dispozici. Přitom je jasné, že se na celém podvodu musel podílet konkrétní úředník ministerstva financí i lidé, kteří pracovali v bance v době, kdy přišly z Peru stamilióny jako řádné vypořádání pohledávky. Obviněn ale dosud nebyl nikdo.

reklama
Doporučené recepty
    reklama