Jak to bylo s Unipetrolem
Praha - Příběh privatizace Unipetrolu, který vyústil ve skandál v Polsku i Česku, začal ještě za vlády premiéra Vladimíra Špidly.
Jeho kabinet prodal podnik polskému polostátnímu petrochemickému koncernu PKN Orlen. Poláci se poté rozhodli spolupracovat s firmami Conoco a českým Agrofertem Andreje Babiše. PKN Orlen se například zavázal, že odprodá podíly ve firmách, jako jsou Kaučuk, Paramo, Aliachem a Unipetrol, právě Babišovi, a to za tři miliardy korun.
Tyto dohody přitom neměly nic společného s rozhodnutím českého státu, který Unipetrol prodal PKN Orlen.
Změny z Polska
Následně se ale vyměnilo vedení PKN a noví představitelé začali tvrdit, že smlouvy s Conoco a Agrofertem jsou pro Poláky nevýhodné. Tyto údaje společnost PKN zveřejnila letos v létě.
Vzápětí se sešel šéf kabinetu českého premiéra Zdeněk Doležel s polským lobbistou Jackem Spyrou, který pracoval pro Babišovu konkurenci - českou společnost Seta Invest, spojovanou s lidmi kolem Františka Mrázka, Tomáše Pitra a potravinářské skupiny Setuza. Právě Seta Invest měla zájem spolupracovat s PKN, ale Poláci dali přednost Babišovi.
Na záznamu schůzky Doležela a Spyry, který zveřejnila televize Nova, se oba muži baví mimo jiní právě o privatizaci Unipetrolu a o tom, že Stanislav Gross údajně bral úplatky od Andreje Babiše. Důkazy ale ani jeden dodnes nepředložil.
Ústřední postava - Spyra
Právě Spyra sehrál klíčovou roli i ve vyšetřování v Polsku, kde úřady řeší otázku, nakolik a proč byly smlouvy PKN s Agrofertem nevýhodné.
I v Polsku jsou k dispozici skrytě pořízené nahrávky, na nichž Spyra v rozhovorech s bývalým členem představenstva PKN Krzysztofem Kluzekem mluví o korupci. Sám Spyra ale později řekl, že jsou to informace, které si přečetl v novinách. Ani polské vyšetřování zatím korupci při privatizaci neprokázalo.