reklama

Jak se žije slepicím v klecích? SIGNAL reaguje na nedůstojné zacházení se zvířaty

V průběhu posledních měsíců se rozvířila debata o problematice klecových chovů slepic. Jaký je život za mřížemi ve stísněné kleci? To naznačí letošní SIGNAL festival v instalaci 3CZ 1234, za kterou stojí organizace OBRAZ společně s umělkyní Gabrielou Procházka.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Signal Festival

Spletitý labyrint klecí, téměř nulový prostor pro pohyb a žádné denní světlo, pouze blikající zářivky - v takových podmínkách žije až 4,5 milionu slepic, které pochází z takzvaných klecových chovů. Od 11. do 14. října bude možné stísněnou atmosféru klecových chovů pocítit v rámci instalace 3CZ 1234 na SIGNAL festivalu. V Sadech Svatopluka Čecha se ocitnete mezi klecemi, jejichž žárovky symbolizují slepice. Několik z nich stále ještě svítí, další jsou polámané a některé jsou úplně rozbité. Instalaci doplní autentický zvukový záznam s nahrávkami z klecových farem. "Prostor a světlo jsou elementy, které ve své tvorbě využívám, proto jsem se začala zamýšlet nad tím, zda by to, co vytvářím, mohlo nést i společensky angažovanou myšlenku," říká umělkyně Gabriela Procházka. Proč právě název 3CZ 1234? Určitě jste si všimli číselných označení, která jsou natištěna na každém vejci, jež zakoupíte v obchodě. Číslo 3 na začátku kódu značí vejce, která pochází od slepic z klecových chovů. "Přála bych si, aby nejen instalace, ale také práce neziskovky OBRAZ dala lidem naději na to, že uvědomělá společnost dokáže měnit věci k lepšímu. Například život slepic chovaných v klecích," dodává autorka.

Instalace 3CZ 1234 je jedna z 22 světelných instalací, kterými letos SIGNAL festival rozsvítí pět městských částí Prahy na třech festivalových trasách - v centru, na Vinohradech a v Karlíně. Většina instalací bude umístěna ve veřejném prostoru, umělecké světlo rozzáří kostely, náměstí, paláce, kaple, sady i vybrané místo řeky Vltavy. A pokud bychom měli doporučit ještě alespoň dvě zajímavé instalace, zavedeme vás do Karlína na 3D audiovizuální mapping, každoročně jednu z nejvyhledávanějších instalací. Letos poprvé bude umístěn v Kasárnách Karlín a pod názvem Biofilms jej tvoří kreativní studio z Baskicka Hotaru Visual Guerrilla. Videomapping je inspirovaný konceptem využití mikroorganismů jako základu stavebních materiálů a díky 3D brýlím nabídne jeden z nejpůsobivějších zážitků festivalu. Druhou karlínskou zastávkou pak může být dílo švýcarského umělce Zimouna, který je v současnosti jedním ze světově nejžádanějších galerijních umělců. V Hauch Gallery představí monumentální a zároveň velmi minimalistické dílo reagující na napětí mezi úhlednými vzorci a životním chaosem. Tato instalace je součástí Galerijní zóny festivalu a bude k vidění ještě týden po skončení festivalu.

Galerijní zónu festivalu bude tvořit celkem pět děl, přístupných návštěvníkům za poplatek. Šestý ročník začne slavnostně 11. října v 19 hodin na Karlínském náměstí.

Podrobnou mapu všech instalací naleznete v aplikaci festivalu, tištěnou mapu bude možné si zakoupit na info stáncích za 30 Kč. Budete-li mít v půlce října volný večer, zajděte na procházku do pražských ulic. Při troše dobré vůle nemůžete festival světla SIGNAL minout!

Signal Festival 2017 | Video: Signal Festival
reklama
reklama
reklama