reklama

Jak poznáte, co je u chleba jen marketing?

Kupujete si chléb s nálepkou „vícezrnný“? Pak jste také podlehli chytrému triku prodejců pečiva. To totiž vůbec neznamená, že je zdravější. Naučte se, jak se pozná kvalitní bochník.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Sklizeno, biopotraviny
Sklizeno, biopotraviny | Foto: Sklizeno
Je pečivo opravdu tak škodlivé? A jaký je nejlepší způsob, jak ho zařadit do jídelníčku?

Fakt, že je chléb hezký na pohled, nadýchaný a chutná nám, ještě neznamená, že je zdravý. To zařídí lepek z pšenice. "Díky němu pečivo krásně naběhne. Bezlepkové pečivo je naopak nízké a hutné," vysvětluje odbornice Hana Střítecká ze společnosti Zdravé potraviny. Potíž je, že řada lidí má kvůli lepku zdravotní potíže. "Může to vést až k celiakii, což je potravinová nesnášenlivost lepku," říká Jan Šmikmátor z firmy Pekařův pekař. Diagnóza pro pacienta znamená doživotní dietu s přísným vyhýbáním se potravinám s moukou - a ta je dnes i v šunce či salámech.

Jak je tedy možné, že naši předkové chléb jedli a nebyli nemocní? To proto, že jej zdaleka nejedli v takovém množství, jako my dnes. Každý Čech a Češka sní ročně v průměru 50 kilogramů chleba. Vyplatí se proto rozlišovat, co je zdravý chléb. Je dobré vybírat si chléb z některých z historických odrůd obilnin, na které je organismus zvyklý, protože jsou tu s námi déle, jako je třeba špalda. Tmavé pečivo je sice zdravější, ale není bezlepkové. Dávejte proto pozor na to, co vše chleba obsahuje. Je-li na etiketě nápis "celozrnný" znamená to, že chléb musí obsahovat nejméně 80 procent celozrnné mouky. Kdežto nápis "vícezrnný" poukazuje jen na dobrý marketing: nejčastěji jde o obyčejný chléb z pšenice, který pekař posypal semínky.

Když budete pečlivě zkoumat etikety, čeká vás nejedno překvapení. Tak třeba zjistíte, že zatímco předkům stačil k dobrému chlebu jen kvásek, mouka, sůl a kmín, my jíme pečivo s L-cysteinem, jímž se ošetřuje mouka pro velkoprůmyslové použití. Málokdo ví, že jde o látku, která se vyrábí v Číně z lidských vlasů nebo z peří. Je proto dobré vybírat si chléb tam, kde dbají na to, odkud pochází jeho suroviny. "Odebíráme pečivo od menších pekáren, které dodávají do lokálních obchodů. V našem pečivu je tak vždycky máslo, to v pečivu z velkých řetězců nenajdete," říká David Pokorný, manažer prodejen Sklizeno. 

reklama
reklama
reklama