reklama
 

Izraelské volby - postoje hlavních stran

Praha - Postoje hlavních favoritů parlamentních voleb v Izraeli k důležitým problémům Izraele.

Mírový proces s Palestinci

Vpřed (Kadima)- Podporuje mírový plán zvaný cestovní mapa i vznik samostatného demilitarizovaného palestinského státu jako východiska mírového procesu. Po loňském jednostranném stažení z pásma Gazy nevylučuje podobný krok i na západním břehu Jordánu - zde ale hodlá zachovat pod izraelskou svrchovaností některé velké bloky židovských osad. Pod izraelskou kontrolou má zůstat též celý Jeruzalém.

Strana nepodporuje právo na návrat palestinských uprchlíků na území Izraele a je pro výstavbu bariéry podél tzv. zelené linie oddělující západní břeh Jordánu od Izraele.

Strana práce - Je pro vznik samostatného palestinského státu, podporuje dostavbu bezpečnostní bariéry kolem západního břehu Jordánu, nevylučuje jednostranné stažení z okupovaných území, ale ani evakuaci některých židovských osad v Předjordánsku. Jednání s Palestinci chce vést dle formule "území za mír".

Likud - Je proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, připouští pouze možnost evakuace některých izolovaných menších osad na západním břehu Jordánu. Strana nepodporuje vznik palestinského státu, jeho vznik ale považuje za nevyhnutelný. Jednání s Palestinci se nebrání, nekompromisně ale odsuzuje palestinský terorismus. 

Ekonomika

Vpřed - Její ekonomický program není příliš jasný, nejspíš hodlá pokračovat v umírněné reformní tržní ekonomice.

Strana práce - S bývalým odborovým předákem v čele hodlá prosazovat moderní sociálnědemokratické recepty na ekonomické problémy. Chce například zvýšit minimální mzdu či výdaje na sociální programy, zastavit některé privatizace z minulých let, vytvořit na 400.000 pracovních míst nebo snížit nezaměstnanost z nynějších více než deseti procent na polovinu.

Likud - Formace se opírá o tradiční liberální recepty jako je snižování daní, privatizace, úsporný rozpočet či omezení vlivu odborů. Chce pokračovat v ekonomických reformách, které zahájil předseda Netanjahu jako ministr financí.

Hodlá bojovat proti chudobě v zemi, reformovat strukturu státního rozpočtu a daňový systém v zemi. Chce pokračovat v privatizaci a bojovat proti korupci.

Volební slogany

  • Vpřed - Izrael, vpřed!
  • Strana práce - Boj proti teroru, porážka chudoby.
  • Likud - Silní proti Hamasu.
Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama