reklama
 
  • Wiki
  • Irský vlkodav

Irský vlkodav je majestátný lovecký pes, silný a přesto elegantní. Má milou povahu a silně lne k svému majiteli a lidem obecně.

Vzhled plemene

Toto plemeno se řadí mezi velká plemena. Výška v kohoutku dosahuje v dospělosti u psa až 86cm u feny min. 71cm. Hmotnost psa min. 54,5kg, feny 40,5kg.
Irský vlkodav je silně osvalený, přesto elegantně stavěný. Hlava je dlouhá a rovná, nesena vysoko. Oči mají tmavou barvu. Uši jsou malé a složené do růžice. Ocas je vysoko nesený, dlouhý, dobře osrstěný. Končetiny jsou svalnaté. Tlapy jsou okrouhlé, s drápy velmi silné a zahnuté.
Srst je hrubá a tvrdá. Barva srsti může být šedá, žíhaná, červená, černá, bílá, žlutá.

Povaha

Irský vlkodav je mírné, přátelské, vyrovnané plemeno. Svému majiteli je oddaný. Miluje lidi a potřebuje být v jejich těsné blízkosti. V dospělosti vyhledává klid. Je také snadno přizpůsobivý. Citlivě a s láskou se chová k dětem. Vůči ostatním zvířatům je snášenlivý. Vzhledem k loveckým pudům je nutné irského vlkodava zvykat na drobná zvířata od štěněte.

Irský vlkodav - charakteristické rysy

- přátelský
- mírný
- oddaný

Výchova a péče o psa

Toto plemeno se rychle a rádo učí. Nový majitel musí počítat s jeho extrémní velikostí, která může ostatní majitele psů zaskočit. Proto je potřeba svého psa vycvičit poslušnosti. K takové výchově je potřeba přistupovat citlivě, laskavě a důsledně. Irský vlkodav potřebuje také dostatek pohybu a prostoru. Rodinný dům se zahradou nebo byt nehraje v pořízení tohoto plemene význačnou roli, důležité je zajistit psovi dostatek pohybu. Věnovat se můžete Coursingu – psím dostihům.
Krátkou hrubou srst stačí prokartáčovat jednou týdně. Vhodné je také psovi trimovat hlavu a krk. Srst nechrání psa před mrazy, proto je potřeba v případě umístěný v kotci pořídit zateplenou boudu. V létě zase úkryt před sluncem a deštěm. Irský vlkodav není pes, který může být celoročně umístěn v kotci. Potřebuje být v kontaktu se svým majitel a v kotci by strádal.
Toto plemeno je náchylné na onemocnění srdce, rakovinu kostí, jaterní zkrat a také akutní torzi žaludku. Do jednoho roku štěněte je nutné zainvestovat do kvalitního krmiva, aby se kosti a svaly vyvinuly správně. Irský vlkodav se také nesmí do jednoho roku fyzicky přetěžovat. Od tří let začíná toto plemeno stárnout. Dožívá se v průměru 7-10 let.
Štěňátko irského vlkodava pořídíte s PP za cenu od 15 000,- do 20 000,- Kč.

Chov

Dle FCI se jedná o skupinu X -Chrti, Sekce 2. Hrubosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. Více informací o plemeni naleznete na stránkách www.kchch.cz.

Historie plemene

Toto plemeno pochází z Irska. Již keltové využívali Irského vlkodava při štvanicích a lovech. Jejich úkolem bylo také lovit vlky a vysokou zvěř. Vzhledem ke své mírné a přátelské povaze doprovázeli irské krále a královny. V roce 1886 byl schválen standard plemene, který je s malými změnami platný dodnes.

Podobná plemena

- Afgánský chrt
- Barzoj
- Deerhound

Související články

reklama
reklama
reklama