reklama

Začali jste šetřit? Naučte se na tom vydělat

Jste zodpovědná a spoříte peníze? Nebo alespoň chcete co nejdříve začít? Je dobré vědět, jak s ušetřenými penězi naložit, aby i za pár let měly pořád stejnou hodnotu.

Foto: Thinkstock

Na spoření totiž můžete i prodělat. Hodnota peněz klesá a dnešní stovka určitě nebude stejnou stovkou za deset a více let. A místo auta si třeba za naspořené peníze koupíme spíš kolo.

Většina z nás se snaží alespoň něco málo naspořit na horší časy nebo na stáří. Otázka ale zní, jak to udělat, abychom si z těchto úspor mohli za několik let ještě něco koupit.

Jaké spoření si vybrat?

Obecně není dobré soustředit se jen na jednu formu spoření, ale takzvaně rozkládat riziko. To znamená, že své peníze vložíme nebo investujeme na více místech pro případ finanční krize.

Jak najít spořicí účet sobě na míru?

A přestože se podle průzkumu společnosti Partners finanční gramotnost Čechů zvyšuje, právě s investicemi si stále většina z nich neví rady. Zhruba polovina respondentů je navíc vnímá negativně. Nejčastějšími obavami jsou neznalost, nedůvěra nebo obavy. 

Lidé si peníze nejčastěji ukládají na běžný nebo spořicí účet, do stavebního spoření, do akcií, nebo podílových fondů. Mezi běžné investice patří také koupě nebo pronájem bytu, ale stále modernější je také spoření do drahých kovů. 

Nejlepší spoření je zlato

Zlato a stříbro si uchovává svoji hodnotu. Investovat je možné jednoduše koupením cihličky nebo slitku, ale spořit je možné i postupně třeba po 500 korunách měsíčně. Jakmile naspoříte na první slitek, fyzicky jej dostáváte. Spoření můžete kdykoli navýšit i vynechat.

"Mít fyzicky zlato je právě ta odlišnost od jiných druhů spoření, kdy máte v ruce jen nějaký papír nebo výpis. Je to reálný majetek, který není závislý na způsobu, jakým ho spravuje někdo jiný. Jednou z nejhorších možností, jakou člověk může udělat se svými úsporami, je nechat je znehodnocovat inflací na běžných nebo termínovaných účtech," říká Pavel Ryba ze společnosti Golden Gate CZ, která je lídrem trhu v investicích do drahých kovů a obchoduje pouze s fyzickými drahými kovy.

Kdo se rozhodne pro investici do zlata, měl by využít pouze prověřené společnosti, u kterých je možné kov kdykoli prodat a peníze za něj dostanete do 24 hodin. Firma, u které jste si zlato koupili, by měla garantovat odkup.

Státní dluhopis může mít hodnotu nula. U slitku mám jistotu, že nikdy nebude stát nula korun. O zlato je zájem po celém světě a rychle jej zpeněžíte i na druhé straně zeměkoule.

Když už zlato, tak fyzické

Platí jednoduchá rada, že když se člověk rozhodne koupit zlato, měl by mít možnost si ho potěžkat. Nakupovat drahé kovy v podobě certifikátů nebo investic do zlatých fondů se totiž nemusí vyplatit. Na trhu je totiž asi jen deset procent cihel, tedy reálného investičního zlata, zbytek je jen virtuální trh - takzvané papírové zlato, které fyzicky vůbec neexistuje.

Člověku pak zůstane v ruce jen výpis z účtu o tom, že někam poslal peníze, ale žádné zlato fyzicky dostat nemusí. Na papírovém trhu, tedy virtuálně, se ho nabízí více než stokrát víc, než kolik je fyzických zlatých slitků ve skutečnosti.

"Pokud dojde k pádu burz nebo jejich zavření, certifikáty mohou být téměř bezcenné. V lepším případě vám fond nebo banka vyplatí místo zlata papírové inflační peníze, jejichž kupní síla však může být zanedbatelná. Fyzické zlato dostane pouze zlomek z těchto investorů do papírových kovů. Když už nakoupit zlato, tak fyzické, v podobě cihličky, je to jako pojistka proti finančním problémům, selháním vlád nebo bankovním krizím," říká Pavel Ryba. 

Pravděpodobnost další finanční krize přitom není zanedbatelná. Navíc cena zlata je nyní poměrně nízká, ale už začíná pomalu růst.

reklama
reklama
reklama