reklama

Hrad Kašperk

Kašperk je nejvýše položený královský hrad u nás, nachází se v šumavském podhůří poblíž Kašperských Hor v okrese Klatovy. Hrad nechal postavit král Karel IV., jeho úkolem bylo chránit tzv. Zlatou stezku, která směřovala do Bavorska. Dnes je majetkem města Kašperské Hory, známý je z filmové pohádky Anděl Páně.

Historie hradu

Kašperk byl jako gotický hrad vybudován na severovýchodním výběžku kopce Ždanov v roce 1356 českým králem a římským císařem Karlem IV. k ochraně zemské hranice s Bavorskem a zlatých dolů. Dále střežil a zabezpečoval důležitou obchodní trasu ,,Zlaté stezky". Dílo zorganizoval Vít Hedvábný a stavěl Michal Parléř a na panovníkovu počest byl nazván Karlsberg. Přestože Kašperk byl hrad královský, byl spravován šlechtou, která byla věrná koruně, byl neustále zastavován různým držitelům.
K prvním zástavním držitelům patřil arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. V husitských dobách byl držitelem královský mincíř Petr Zmrzlík ze Svojšína a Orlíka. Dalším zastavitelem byl i mocný Zdeněk ze Šternberka, který se zasloužil o rozšíření hradního opevnění o předsunutou pevnůstku tzv. Pustý Hrádek. V roce 1547 posloužil Kašperk rytíři Jiřímu z Lokšan jako opěrný bod při úspěšném potlačení prvního stavovského povstání v Prácheňském kraji.
Roku 1584 rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství a v roce 1616 celý hrad i se zbytkem panství koupilo město Kašperské Hory. Po roce 1655, kdy byl vydán rozkaz ke zboření pevných hradů, přestali jej měšťané udržovat úplně a navíc z něho vylámali a odvezli všechen použitelný materiál.
Zájem o staré hrady se projevil s nástupem romantismu v 19. století. V roce 1861 si město uvědomilo nutnost hradní zříceninu nějak zabezpečit. Začátkem 20. století poslalo dokonce žádost o subvenci na ministerstvo do Vídně, ta však byla zamítnuta. Přes další snahy městské rady o záchranu zříceniny, hrad stále chátral. Teprve v 70. letech minulého století se začal o hrad zajímat památkový ústav a rozběhly se záchranné práce. K otevření hradu veřejnosti a opětovnému převodu do vlastnictví města Kašperské Hory došlo na počátku 90. let. 20. století.

Akce na hradě Kašperk v roce 2014

Během návštěvnické sezóny probíhá na hradě Kašperk Cyklus oživené historie, v jehož rámci se konají rozmanité akce - pozorování noční oblohy nebo historický šerm a tanec. V červenci jsou připraveny noční prohlídky a v srpnu divadelní představení pod názvem Monteci, Kapuleti a Kašpaři.

Svatby na hradě

Hrad Kašperk je oblíbeným místem ke konání svatebních obřadů, které probíhají ve venkovních i vnitřních prostorách hradního areálu. Potřebné informace o možnostech konání svateb podá kastelán hradu na tel. č. +420 376 582 324 nebo mailem [email protected] a matrikářka MěÚ Kašperské Hory (tel. +420 376 503 427, e-mail: [email protected]).

Pronájem hradních prostor

Kromě svateb je možné si hrad pronajmout i k jiným účelům, jako jsou různé společenské a firemní akce, je možné zajistit i program (šermířské, hudební, taneční vystoupení) a občerstvení. Součástí pronájmu hradu je také komentovaná prohlídka.

Otvírací doba a vstupné

Na hradě Kašperk je otevřeno v dubnu o víkendech, v květnu, červnu, září a říjnu každý den kromě pondělí, během prázdnin každý den. Prohlídka hradu se skládá ze dvou okruhů Stavba hradu a Život na hradě. Základní vstupné na jeden okruh je 90 Kč.

Kontakt

Hrad Kašperk, Žlíbek 55, 341 92 Kašperské Hory
Telefon: +420 376 582 324
[email protected]
www.kasperk.cz

Ubytování

Přímo v obci Kašperské Hory se nachází několik možností ubytování: parkhotel Kašperské Hory, hotel Šumava, hotel Kašperk, Šumavské lázně, apartmán Na Náměstí, apartmány Kašperky, penzion Kašperk, penzion Waikiki a spousta dalších.

Tipy na výlet

Muzeum Šumavy Kašperské Hory
Motomuzeum Kašperské Hory
Rozhledna Sedlo
Keltské hradiště Obří hrad u Popelné

Naučné stezky

- Cestou zlatokopů 7,5 km
- Strážců hranice 19,5 km
- Přes nebe a Peklo na Ždánov 9 km
- naučná stezka Povydří: Antýgl - Čeňkova pila

reklama
Doporučené recepty
    reklama