reklama

Výklad na prosinec: Střelci by měli být ostražití, Panny naopak konečně zvolnit

Je tu poslední měsíc roku 2021. Jak se na něj připravit, proč se těšit, na co si dát naopak pozor a čemu se raději vyhnout? Napoví vám náš nový tarotový výklad pro každé znamení zvěrokruhu.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři býval označován jako měsíc desátý, proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou 'december', odvozenou od výrazu 'decem' (deset).

Z prosincových pranostik

Z prosincových pranostik

  • Studený prosinec předpovídá brzké jaro.
  • Prosinec naleje a leden zavěje.
  • Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
  • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
  • Jaké je počasí na sv. Barboru, takové bývá až do Vánoc.
  • Svatý Mikuláš splachuje břehy.
  • Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  • Při svatém Tomáši meluzína straší.

O původu českého názvu se můžeme jen dohadovat. Jednou z možností může být příbuznost se slovem prosiněti (= problesknouti), což naznačuje občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze. Jiné zdroje zase uvádějí, že název měsíce souvisí se slovem siný (bledě modrý, namodralý), případně s výrazem prase, protože jde o období častých zabijaček. Další z možných variant je odvození od slova prosit, které má souvislost s vánoční koledou.

Slunce putuje ve Střelci a 21. prosince v 17 hodin SEČ vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima. Novoluní ve Střelci nastává 4. prosince, úplněk v Blížencích 19. prosince. Svatá Barbora slaví svátek 4., Mikuláš naděluje dětem dárky 5. První adventní neděle proběhla v listopadu, Vánoce tedy letos už začaly.

Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska tvoří zakončení trávicího systému a stará se o odvádění odpadu z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí a vzpomínek na minulost. Tlustému střevu prospívá dostatečné množství vlákniny, vhodná je například rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Pro podporu peristaltiky lze vyzkoušet například indickou vlákninu psyllium.

Co čeká v prosinci jednotlivá znamení zvěrokruhu, najdete v naší grafice. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama