reklama

Karetní výklad na prosinec: Ryby si mají dovolit štěstí, Blíženci lépe zvládat vášně

Je tu prosinec, poslední měsíc roku 2023, a s ním i drobná karetní nápověda pro každé znamení zvěrokruhu. Nač bude dobré se připravit, jakým činnostem se věnovat a co naopak raději vůbec nezkoušet? Přečtěte si naši tarotovou předpověď a získejte náskok.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři byl ale označován za měsíc desátý - proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou december, odvozenou od výrazu "decem" = deset.

Z prosincových pranostik

Z prosincových pranostik

  • Když v prosinci mrzne a sněží, úrodný rok nato běží.
  • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
  • Když v prosinci hrom ještě hučí, rok příští stále vítr fučí.
  • Prosinec zaleje, leden pak zavěje. 
  • Na svatého Mikuláše už je zima celá naše.
  • Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  • Závěj svaté Albíny zaplavuje doliny.
  • Když na Štěpána silný vítr bouří, vinař smutně oči mhouří.

O původu českého názvu se můžeme jen dohadovat. Jednou z možností je  příbuznost se staročeským výrazem prosiněti (problesknouti), což naznačuje občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze. Jiné zdroje uvádějí, že název měsíce nejspíš souvisí se slovem siný (bledě modrý, namodralý), další uvažují o možné souvislosti se slovem prase, protože šlo o období častých zabijaček. Další možností je odvození od slovesa prosit v souvislosti s vánoční koledou.

Slunce putuje ve Střelci a 22. prosince ve 4 hodiny a 27 minut SEČ vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat a začíná astronomická zima. V prosinci 2023 zpočátku ubývá dne o 21 minut, na jeho konci už o 6 minut přibude. Novoluní ve Střelci čekejme 13. prosince přibližně půl hodiny po půlnoci, úplněk v Raku 27. prosince po půl druhé ráno.  První adventní nedělí, která letos připadne na 3. prosince, začínají Vánoce. Konec roku 2023 se neodvratně blíží.

Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska tvoří zakončení trávicího systému a stará se o odvádění odpadu z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí a vzpomínek na minulost. Tlustému střevu prospívá dostatečné množství vlákniny, vhodná je například rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Pro podporu peristaltiky lze vyzkoušet například indickou vlákninu - psyllium.

Jak poslední měsíc roku prožijí jednotlivá znamení zvěrokruhu, najdete v naší grafice.

reklama
reklama
reklama