reklama

Co vám radí karty na prosinec? Přečtěte si v novém výkladu, ať máte náskok

Poslední měsíc v roce je tady a s ním další (a letos poslední) karetní výklad pro jednotlivá znamení zvěrokruhu. Jak se vám bude dařit, na co si dát pozor, čeho využít a jak se zařídit, abyste do nového roku vstoupili plní zářivé energie a nakažlivého optimismu? Nechte si napovědět prostřednictvím tarotových karet.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři byl ale označován za měsíc desátý (proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou "december", odvozenou od latinského "decem" = deset).

O původu českého názvu se můžeme jen dohadovat. Jednou z možností může být příbuznost se slovem "prosiněti" (= problesknouti), což naznačuje občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze.

  Mléčná dráha v prosinci jasná, bude v příštím roce úroda krásná. - lidová pranostika Mléčná dráha, žena.cz

Jiné zdroje uvádějí, že název souvisí se slovem "siný" (bledě modrý, namodralý) nebo - možná trochu překvapivě - i s termínem "prase", protože jde o období častých zabijaček. Další možností je odvození od slova "prosit", které by mohlo souviset s vánoční koledou.

Slunce putuje ve Střelci a 21. prosince ve 23 hodin a 23 minut vstoupí do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat, začíná astronomická zima.

7. prosince nastává novoluní, 22. prosince úplněk. Svatá Barbora slaví svátek 4., Mikuláš naděluje dětem dárky 5. První adventní nedělí (2. prosince) začínají Vánoce a konec roku se neodvratně blíží.

A jaký bude prosinec 2018 pro jednotlivá znamení zvěrokruhu?

Najděte si v naší grafice.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama