reklama

Co vám radí karty na prosinec: Jaký bude poslední měsíc roku 2019?

Je to tady. Čeká nás poslední měsíc roku 2019 a s ním i příprava na Vánoce, bilancování uplynulého období a nové naděje pro nadcházející rok 2020. Jak si letošní prosinec užijí jednotlivá znamení zvěrokruhu? Přečtěte si v novém výkladu, ať víte a máte náskok.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Prosinec je podle gregoriánského kalendáře dvanáctým a posledním měsícem v roce. V římském kalendáři byl ale označován za měsíc desátý, proto se také v mnohých jazycích setkáváme s variantou "December", odvozenou od výrazu "decem" - latinsky deset.

O původu českého názvu se můžeme jen dohadovat. Jednou z možností je příbuznost se slovem "prosiněti" (problesknouti), což znamená občasné problesknutí slunce mezi mračny na obloze.

Z prosincových pranostik...

Z prosincových pranostik...

  • Studený prosinec znamená brzké jaro.
  • Prosinec naleje a leden zavěje.
  • Jaké zimy v prosinci, taková tepla v červnu.
  • Není-li prosinec studený, bude příští rok hubený.
  • Jaké je počasí na svatou Barboru, takové bývá až do Vánoc.
  • Svatý Mikuláš splachuje břehy.
  • Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.
  • Při svatém Tomáši meluzína straší.
  • Na Štědrý večer hvězdičky, ponesou vajíčka slepičky.
  • Zelené vánoce, bílé Velikonoce.

Jiné zdroje uvádějí, že název měsíce souvisí se slovem "siný" (bledě modrý, namodralý), případně - a trochu překvapivě - také s termínem "prase", protože jde o období častých zabijaček. Další možností je odvození od výrazu "prosit", což by zase mohlo souviset s vánoční koledou.

Slunce putuje ve Střelci a 22. prosince v 5 hodin a 20 minut SEČ vstupuje do znamení Kozoroha. Je nejkratší den a nejdelší noc, nastává zimní slunovrat. Začíná astronomická zima. 

Úplněk v Blížencích čekejme 12. 12., novoluní v Kozorohu 26. 12. Svatá Barbora slaví svátek 4., Mikuláš 5. prosince. První adventní nedělí (1. 12.) začínají Vánoce a konec roku se neodvratně blíží.

Podle tradiční čínské medicíny je v prosinci nejvíce ohroženo tlusté střevo. Z fyzického hlediska tvoří zakončení trávicího systému a stará se o odvádění odpadu z těla. Z hlediska psychiky je tlusté střevo místem našeho podvědomí a vzpomínek na minulost. Tlustému střevu prospívá dostatečné množství vlákniny, vhodná je například rýže, rýžové otruby, oves nebo pohanka. Pro podporu peristaltiky lze vyzkoušet například indickou vlákninu - psyllium.

Jaký bude letošní prosinec pro jednotlivá znamení zvěrokruhu podle tarotových karet? Podívete se v naší grafice.

reklama
reklama