reklama

Historie vykládacích karet

První zmínka o používání obrázkových karet k zábavným výkladům pochází ze starověké Číny a je datována do 1. století n. l.

Foto: iStock

Jiné historické prameny pokládají za místo vzniku vykládacích karet starověký Egypt, karty jsou údajně považovány za dílo, které zůstalo zachováno ze starých pokladů egyptské knihovny, a jejich autorství bývá přisuzováno Hermu Trismegistovi. Egyptské karty se staly základem pro nejrozšířenější a nejpoužívanější výkladový karetní systém tarot.

Vliv cikánů na rozšíření karet

Vykládací karty do Evropy ve 13. století s největší pravděpodobností přivezli kočovní cikáni, a přestože se dnes cikánské karty od tarotových podstatně liší, je tarot považován za základ, z něhož se původně vyvinuly. Cikáni mají nesmírnou zásluhu na tom, že se výklad karet rozšířil po celé Evropě, díky svému kočujícímu způsobu s ním dokázali seznámit širokou veřejnost.

Původ slova tarot

Nejvíce dochovaných historických zmínek se týká právě tarotových karet. Existuje několik teorií vysvětlujících původ slova tarot - např. staroegyptské Ta - rosh (královská cesta), latinské slovo Rota (kolo), Thoth - staroegyptský bůh magie či hebrejské slovo Torah (zákon). Tarot se používá zhruba od poloviny 14. století, kdy se těšil velké oblibě tzv. Marseillský tarot. Nejstarší dochované tarotové karty můžeme nalézt v archívech Národní knihovny v Paříži (17 karet asi kolem roku 1392).

Významné osobnosti

V době "honů na čarodějnice", které svého vrcholu dosáhly někdy v 16.-17. století, došlo k poklesu zájmu o tarot, protože věštění z karet bylo považováno za jednu z mnoha nečistých čarodějnických praktik. O jeho "znovuobjevení" se v 18. století nemalou měrou zasloužil známý francouzský mág a okultista Eliphas Lévi, který také jako první objevil jeho spojitost s hebrejskou abecedou. Další osobností, která se významných způsobem podílela na šíření dobré pověsti karetních výkladů, byla francouzská kartářka Marie-Anne Adélaide Lennormand, jejíž speciální karetní sada se v různých obměnách používá dodnes.

Řád Zlatého úsvitu

V 2. polovině 19. století se objevuje řád Zlatého úsvitu, jehož členové Artur Edward Waite a Alesteir Crowley se podílejí na vzniku dvou nejpoužívanějších výkladových karetních sad vůbec - lidového Rider-Waiteova tarotu a mystického Crowleyho tarotu.

reklama
Doporučené recepty
    reklama