reklama

Hašek: Bůh? Grázl? Důchodce? Nestor?

Dokončení článku

Na vlně negativní kampaně a odsouzení se zpravidla nesly i zprávy o Haškově návratu do NHL po roční pauze.

Vrcholem byl komentář MF Dnes z července 2003 Co ho žene? Asi peníze: "Po dvanácti měsících v penzi se chystá k novému působení v NHL. Chuť se asi vrátila (...). A že zrovna teď, krátce po zbytečném incidentu při zápase na kolečkových bruslích?! (...) Utíká tedy před nepříznivou situací ve vlasti? (...) Jako nejvnadnější motiv se jeví peníze. Roční plat osm milionů dolarů, tedy asi 220 milionů korun. Tolik je potřebuje pro svou firmu?"

Deník Aktuálně.cz se zajímal o názory jeho nejbližších na tehdejší Haškův sestup z téměř "božských" výšin až do podsvětí rváčů.
"To jsou prostě média. Dovedou potopit, druhý den vytáhnout a třetí den znovu potopit," řekl Dominátorův tatínek, Jan Hašek. Ke spekulacím o synově návratu do NHL v létě 2003 pak uvedl: "Skutečnou pravdu nikdo nehledal, ani ji nechtěl hledat, to bylo prostě pro média sousto. Když nemají o čem psát, tak si něco najdou. Pro peníze to rozhodně nebylo, protože i kdyby to podnikání Dominik úplně zastavil, myslím, že už se nemusí vůbec starat a shánět peníze na další podnikání. To je úplně bezpředmětné."

I Milanu Černickému, jenž zná brankáře od malička, přijde domněnka, že by se Hašek vracel do zámoří kvůli penězům naprosto absurdní: "Rozhodně to nedělá pro peníze. Každý, kdo má hokej rád, tak ví, jak těžko se potom odchází. A Dominik ho má natolik rád, že když pak skončí a vidí to kolem sebe, nedá mu to a vrátí se."

Nestor, nebo důchodce?

Haškův druhý návrat do NHL se ani za mořem neobešel bez velkolepých mediálních kampaní. Když v červnu 2002 pomohl významnou měrou Detroitu k zisku Stanley Cupu, přes milion fanoušků v detroitských ulicích se mu klanělo a  fanaticky skandovalo "One more year!" ("Ještě jeden rok!"). Podobně ho ve svých článcích přemlouvali místní novináři.

Když se o rok později do dresu Red Wings vracel,  mnoho lidí mu nevěřilo a  často se na něj dívali skrz prsty jako na někoho, kdo z Detroitu vytlačuje jinou legendu, brankáře Curtise Josepha.

Ještě hůře pak bylo s Haškem v únoru 2004, kdy kvůli zranění třísel musel oznámit předčasný konec sezony. Negativní vlna nejen mediálních emocí vypukla naplno. Dominátor prý musel vědět, že už na chytání nemá  a vrátil se vychytrale jen kvůli financím, neboť základní plat mu běží, i když nehraje. Aby měl klid, vzdal se většiny peněz, na které si měl přijít po svém zranění.

Jenže klid neměl. Nemohl se od mužstva odtrhnout, chodil na jeho zápasy, tréninky i na porady do šatny. Novináři měli další bič. O Haškovi se začalo psát jako o "rušivém elementu" týmu. Vrátil se tedy po čase do Pardubic, ale sen naskočit v barvách Rudých Křídel znovu na led ho neopustil. Generální manažer klubu Ken Holland se však k této možnosti stavěl rezervovaně, jeho heslem teď spíše bylo "No more year!". A povedlo se.

Během výluky NHL si Hašek plácnul s Ottawou a potřetí se po pauze vrátil do zámořské soutěže. A znovu se začalo přetřásat, zda je tato někdejší hvězda soudná a zda správně odhadla své síly.

Jenže Hašek v nejkvalitnější hokejové soutěži světa sbírá vítězství za vítězstvím, nulu za nulou. 29. ledna sice oslavil 41. narozeniny, deník Ottawa Citizen se však v článku "Bowman není překvapen Haškovým úspěchem" rozplýval nad tím, že je český gólman snad "nestárnoucí". Jiný titulek místního deníku zní "Hašek se stává jedenačtyřicátníkem ve Vezinově stylu". Vezinova trofej je oceněním nejlepšího brankáře NHL, "Dominátor" ji získal šestkrát.

Haškovo jméno dál plní titulní strany novin. Právě v den jeho narozenin vyšel v Ottawa Citizen článek "Haškův komentář rozpoutal válku slov". Dominátor totiž řekl, že vychytaná nula proti Montrealu by se mu snad ani neměla počítat, jak měl málo práce, což Canadians brali jako urážku. Kouč Bryan Murray se ale gólmana zastal, podle něj to byla poklona vyseknutá ottawské defenzivě. V této válce slov navíc "lítá" celé mužstvo, poté co prozradilo, že si o druhé přestávce stanovilo cíl nepovolit Montrealu v zápase více než deset střel.

Jak vidí Haška ti, co ho znají

A jak Dominka Haška hodnotí lidé, kteří ho znají od malička?

Podle jeho tatínka, Jana Haška, je synova dlouhověkost daná tělesnou konstitucí a nadáním od přírody, za úspěchy pak stojí jeho dlouholetá cílevědomá práce: "Maká na sobě tak, že to není znát, že mu je jednačtyřicet. Cílevědomý je už od malička, až moc. Až se mi to někdy zdálo jako chyba, ale později jsem pochopil, že to chyba nebyla, že to byla obrovská přednost," vypráví Hašek senior.

Když se zeptáte Milana Černického na základní Dominikovu vlastnost, ani chvilku neváhá a na prvním místě jmenuje skromnost: "Pokaždé se ke mně hlásí. Nikdy ze sebe nedělá hvězdu. Vlastně vždycky byl spíš takový skromnější," vzpomíná.

reklama
reklama
reklama