reklama

Gayové: je to velmi těsné

Praha - Předseda Gay iniciativy Jiří Hromada se bojí. Zároveň však už v duchu plánuje. Důvodem obou stavů je dnešní hlasování Poslanecké sněmovny o zákonu o registrovaném partnerství. Plány jsou pro případ, že by byl zákon schválen.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A: Jak myslíte, že to dnes dopadne?

Vůbec si netroufám nic říct. Už několikrát jsme byli blízko a pak chyběl jeden jediný hlas. I tentokrát je to velmi těsné. Ale věřím, že 101 hlasů už je. Bude záležet, zda poslanci přijdou hlasovat.

A: Bude mít postoj poslanců k tomuto zákonu vliv na to, koho gayové a lesbičky letos zvolí do sněmovny?

V každém roce, kdy se konaly volby, jsme hledali v programech stran i v postojích politiků ty, které budeme podporovat. Minorita je ale určitě rozdělená, nejsme jednotní v tom, koho volíme.

A: Co ještě rozhodne o vašich hlasech?

Určitě budeme ještě sledovat, jak dopadne antidiskriminační zákon, který se nás v některých bodech dotýká. Jde o diskriminaci skrytou nebo útoky na naši menšinu. To je jen jedna z věcí. Vadí nám ale také fakt, že gayové mají zákaz darovat krev. Podle poučení, které dostávají všichni dárci krve, nemohou dát krev ti, co měli styk s mužem po roce 1986. To je neuvěřitelné. A samozřejmě se to nedodržuje, ale zákaz existuje.

A: Pokud zákon projde, budete lobovat za další práva, například sňatky nebo osvojení dětí?

Určitě nebudeme chtít prosadit osvojování dětí, to není to téma dne. Pro mě osobně přijatý zákon bude po patnácti letech v čele hnutí spíš jakési završení práce. K zákonu jsme dospěli po deseti letech a teď bude nutné prohloubit informovanost. Ale to už bude práce pro mladší kolegy.

A: Chystáte kampaň?

Určitě bude nutné informovat minoritu o tom, co zákon nabízí a jak lze jeho možností využít. Bude to chtít vysvětlovat, zřídit informační centra, stránky na webu, v časopisech. Aby ti, kterých se zákon týká, věděli, co jim nabízí registrované partnerství a proč by ho měli uzavírat.

A: Vyzýváte členy, aby přišli hlasování sledovat přímo do sněmovny. Obsadíte všechna místa?

Zřejmě ne, hodně lidí je v tu dobu v práci, studenti ve škole. Někdo ale určitě sledovat hlasování přijde.

Enge: Od Passera to byl obrovský hazard. Sám bych se bál takhle rychle v provozu jet | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama