reklama

Foto: Setkala se s Dianou a její jméno nese pražská ulice. Lidé na ni nezapomněli

Manželku prvního českého prezidenta Olgu Havlovou si přátelé pamatují jako přísnou a odvážnou ženu, připravenou kdykoli pomoci. Rodačka ze Žižkova, o pár let starší než Václav Havel, byla manželovi oporou v těžkých dobách, po listopadu 1989 se zaměřila na charitativní práci a získala si širokou oblibu. Zemřela 27. ledna 1996 ve věku 62 let, lidé na ni ale nezapomněli.

Výjimečná žena i první dáma ČR. Olga Havlová tu mezi námi není již 25 let. Prohlédnout grafiku
Výjimečná žena i první dáma ČR. Olga Havlová tu mezi námi není již 25 let. | Foto: Jan Kašpar / Knihovna Václava Havla

Osobnost Havlovy první ženy ovlivnilo prostředí pražského Žižkova, kde se 11. července 1933 jako Olga Šplíchalová narodila. "Vyrůstala jsem hlavně na ulici, byla jsem divoká a neposlušná," vzpomínala později Havlová.

Václava Havla jí představili v kavárně Slavia v roce 1953 a společná vášeň pro divadlo je zavedla i do Divadla Na zábradlí, kde byl Václav zprvu kulisákem a později dramaturgem a Olga uvaděčkou. "Nejenže si rozumíme v pohledu na život, ale byl to i zájem o literaturu, divadlo a výtvarné umění," řekla později o svém vztahu s budoucím prezidentem.

Po okupaci v srpnu 1968 a během normalizace mu stála věrně po boku, oba byli vystaveni represím, které v roce 1979 vyústily v Havlovo uvěznění. Sama v té době často pobývala na chalupě na Hrádečku, místě, kde spolu Havlovi prožili hodně času a které se za normalizace stávalo společenskou a kulturní křižovatkou.

V roli první dámy se soustředila na činnost ve Výboru dobré vůle (VDV), založeném v roce 1990 a nesoucím dnes i její jméno.

"Byla jakousi mravní jistotou, dovedla naprosto přesně vycítit, kdo moc žvaní anebo kdo se vytahuje, kdo je příliš pyšnej anebo příliš skromnej. Takové to elementární lidské cítění měla, a také proto se těšila takovému respektu," řekl o ní Václav Havel v televizním dokumentu Paní Olga.

Připomeňte si život oblíbené první dámy na fotkách.

reklama
reklama