reklama

Mount Everest i Krkonoše slaví svůj den. Pokochejte se nejkrásnějšími horskými masivy

V pátek si připomínáme Mezinárodní den hor, který ustavila OSN v roce 2003, aby tak upozornila na udržitelný vývoj v horských oblastech a zachování nejen životního prostředí a ekosystému v jejich okolí, ale také tradic a zvyků místních, kteří žijí ze stoupajícího turistického ruchu. Podívejte se na některé z nejkrásnějších horských masivů světa.

Vylézt na nejvyšší vrcholek světa každým rokem láká tisíce profesionálů i nadšenců z celého světa. Prohlédnout grafiku
Vylézt na nejvyšší vrcholek světa každým rokem láká tisíce profesionálů i nadšenců z celého světa. | Foto: iStock

V posledních letech se v souvislosti s rostoucím cestovním ruchem ve většině zemí světa a okolo vysokých horských masivů diskutuje zejména udržitelný rozvoj těchto míst a podpora zachování místních komunit. V loňském roce šokovala svět fotka z řady na výstup na vrcholek Mount Everestu a debatovalo se o bezpečnosti takovýchto výprav. 

Lidstvo láká zdolávání hor od nepaměti. Například první výstup na nejvyšší horu Evropy Mont Blanc se uskutečnil již koncem 19. století. Zdolali jej tehdy Francouzi Jacques Balmat a Michel Paccard. 

Složitější alpský vrcholek Matterhorn, který v současnosti bývá často uzavírán kvůli sesuvům horniny, zlezla o sto let později sedmičlenná skupinka Britů, Francouzů a Švýcarů. 

A na nejvyšší horu světa Mount Everest vystoupal v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary s Nepálcem Tenzingem Norgayem. Vylézt na nejvyšší vrcholek světa každým rokem láká tisíce profesionálů i nadšenců z celého světa. A právě cestovatelé a dobrodruzi si často stěžují na to, že z výstupu na Everest se stala čistě komerční záležitost, která navíc často ohrožuje bezpečnost ostatních. 

Podívejte se na nejkrásnější horské masivy, které patří zároveň k nejpopulárnějším na světě. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama