Ženský fotbal je podřadný, myslí si mužští fanoušci. Britská studie odkryla realitu
Mužští fotbaloví fanoušci mají vůči ženám ve sportu "vysoce sexistický a misogynní postoj", ukazují výsledky nové britské studie. Někteří jedinci se dokonce domnívají, že by se ženy neměly ve sportu objevovat vůbec.
Britská Durhamská univerzita ve spolupráci s univerzitou v Leicesteru a University of South Australia zkoumala postoj téměř dva tisíce mužských fanoušků k ženskému sportu. Z výsledků studie vyplynulo, že přestože někteří respondenti ženský sport podporovali, častěji se objevovaly nepřátelské a sexistické postoje.
"Jedná se o první studii zkoumající názory britských fotbalových fanoušků na ženský sport, který se čím dál častěji objevuje v médiích," řekla vedoucí studie a profesorka na katedře tělovýchovy Durhamské univerzity Stacey Popeová. Ta se svými kolegy předpokládá, že názory dotazovaných reflektují nárůst článků a reportáží v médiích zejména od olympijských her v Londýně v roce 2012 a Mistrovství světa ve fotbale žen v roce 2015.
Výzkumný tým oslovil celkem 1 950 mužů na 150 britských online fórech a na základě jejich odpovědí na otevřené otázky vytvořil tři kategorie: první skupinu tvořili muži s pokrokovými názory, členové druhého uskupení byli otevřeně misogynní a třetí skupina se vyznačovala skrytými předsudky vůči ženám.
Muži v první skupině silně podporovali rovnocenné mediální pokrytí ženského a mužského sportu. Mnozí z nich vnímali jako pozitivní obrat v míře informování o ženském sportu Mistrovství světa ve fotbale žen v roce 2015. Jedinci, kteří otevřeně prezentovali předsudky vůči ženám, naopak ženský sport považovali za podřadný tomu mužskému, zejména ve spojitosti s fotbalem.
Někteří z nich dokonce navrhovali, aby se ženy ve sportu neobjevovaly vůbec, a pokud ano, tak jen v "ženských" disciplínách jako atletika. Třetí skupina fanoušků na veřejnosti zastávala pokrokové postoje, ve skutečnosti tomu ale bylo jinak - jejich názory se variovaly podle sociální situace, v níž se zrovna nacházeli, či jedinců, jichž se týkaly.
"Naše studie ukazuje, že i když se postoje vůči ženám ve sportu do jisté míry mění k lepšímu, misogynie je v naší společnosti stále rozšířená," upozornila Popeová, kterou doplnil spoluautor studie a profesor sociologie na Univerzitě v Leicesteru John Williams: "I když muži podporují, aby se o ženském sportu v médiích psalo, někteří z nich stále vnímají fotbal jako arénu pro 'vytváření mužství'."