reklama

Fotbalová korupce: čeká se konec soudu

Kroměříž  - Když předloni v dubnu zatkla policie na benzinové stanici ve Vyškově bývalého sportovního šéfa 1. FC Synot Jaroslava Hastíka a sudího Stanislava Hrušku, začala největší korupční aféra v historii českého fotbalu.

A právě uplácení při zápasech uherskohradišťského klubu se blíží k závěru. Soud v Kroměříži, kde se případ začal projednávat v dubnu minulého roku, už bude dnes vyslýchat poslední svědky. Zítra by měly zaznít závěrečné řeči, verdikt o vině by soudce chtěl vynést ve čtvrtek.

Obžalobě přitom čelí tři bývalí představitelé klubu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík, Igor Štefanko a sedm rozhodčích: Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Eduard Cichý, Petr Řehoř, Josef Dvořáček a Bohuslav Krátký. Za podplácení nebo přijímání úplatku jim hrozí tresty do výše dvou let.

Z dosavadních jednání u soudu zatím nevyplynulo nic, co by výrazně změnilo ráz jednání.    Téměř všichni obžalovaní odmítli vypovídat. Vyslýcháni byli i šéfové fotbalového svazu, další rozhodčí, delegáti a trenéři.

Dnes u soudu vypovídali další svědci, mimo jiné i majitel rybníka, který by měl dosvědčit sudímu Zejdovi, že je vášnivým rybářem.  A pokud se tedy v odposleších mluví o rybách, tak to není výraz pro úplatek, ale skutečně ryba. Telefonní odposlechy přitom vyvolaly v soudní síni smích.

Všichni lidé z fotbalového prostředí u soudu uvedli, že se s korupcí nesetkali. "Zápas nijak ovlivněný nebyl," uvedl například bývalý trenér Sparty Praha Jiří Kotrba, když vypovídal o zápase pražského klubu se Synotem. Tedy jednom z těch, které měli funkcionáři uherskohradišťského klubu uplatit.

Policie při tomto zápase zaznamenala rozhovor mezi Jaroslavem Hastíkem a spolumajitelem klubu Ivo Valentou. "Jardo, zdá se mi trošku, že černoprdelník tlačí káru Spartě," řekl do telefonu v poločase zápasu Valenta "Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to," pokračoval. Když se pak Hastík Valenty zeptal jak, odpověděl: "Takové to maximum, co dáváme. Jedna a půl. Jedna." Policie tvrdí, že měl na mysli sto až sto padesát tisíc korun.

Předseda disciplinární komise fotbalového svazu Alexander Károlyi u soudu v Kroměříži potvrdil rozhodnutí komise, že k ovlivnění fotbalových utkání došlo. Svaz navíc u soudu vyčíslil škodu, kterou mu korupční aféra klubu 1. FC Synot způsobila, na padesát čtyři milionů korun. Místopředseda svazu Jaroslav Vacek ani jeho bývalý šéf Jan Obst však soudu nedokázali vysvětlit, kdo a jak škodu vyčíslil.#reklama

Zatím nejviditelnějším výsledkem celé kauzy bylo prodej fotbalového klubu 1. FC Synot. Ten firma Synot vedená Ivo Valentou po zveřejnění korupčních případů prodala a klub nyní působí pod názvem 1. FC Slovácko.

Na uplácení v českém profesionálním fotbale se podle toho, co odeznělo u kroměřížského soudu, přitom přišlo víceméně náhodou. Policie se korupci dostala na stopu, když při vyšetřování jiného případu, šlo o hospodářskou kriminalitu, odposlouchávala v roce 2003 majitele klubu z tehdy druholigového fotbalového klubu Dolních Kounic.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama