reklama

Film Mnichov v českých kinech

Speciál - Snímek Mnichov, pojednávající o odvetě za zavraždění izraelských sportovců, vyvolává mnoho otázek. Vlastně víc, než Steven Spielberg plánoval.

Režisér podle svých slov natočil "modlitbu za mír" a chtěl položit otázku, zda je možné přetnout kolotoč násilí, asi nejen na Blízkém Východě.

Západní civilizaci, terorismem zasažené "na těle i na duchu", snímek dodal další impuls pro diskusi o jeho příčinách a důsledcích. Znovu se objevuje sebezpytování i volání po důsledné obraně proti jevu, který nepřišel až s 11. zářím - byť tento den je asi jeho nejviditelnějším symbolem. To vše v době, kdy v palestinských volbách zvítězil Hamas...

Spielberg vyvolal i "subtilnější" otázky: o politickém vyznění a dosahu umění; o tom, kde jsou hranice mezi uměleckou fikcí a překrucováním fakt, a s tím související pochybnosti o své dosavadní tvorbě.

Nejpříkřejší ohlasy na všechny tyto otazníky zatím přicházejí logicky z Izraele. Mají jejich "reakce z fronty" jen jasnější obrysy, nezastřeny mediálními interpretacemi a vzdáleností, na kterou už nejsou slyšet vybuchující pizzerie a autobusy?

Na všechny tyto pochyby si zřejmě každý musí odpovědět sám; ale věříme, že následující texty mu v tom budou nápomocny. Už teď však lze říci, že v jednom je Spielberg vítěz. Kterému jinému filmaři se dnes podaří iniciovat takovou diskusi?

 

 

 

 

 

 

#reklama

Nakazí jeden člověk celou tramvaj? Epidemiolog vysvětluje šíření viru aerosolem | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama