Film Mnichov v českých kinech
Speciál - Snímek Mnichov, pojednávající o odvetě za zavraždění izraelských sportovců, vyvolává mnoho otázek. Vlastně víc, než Steven Spielberg plánoval.
Režisér podle svých slov natočil "modlitbu za mír" a chtěl položit otázku, zda je možné přetnout kolotoč násilí, asi nejen na Blízkém Východě.
Západní civilizaci, terorismem zasažené "na těle i na duchu", snímek dodal další impuls pro diskusi o jeho příčinách a důsledcích. Znovu se objevuje sebezpytování i volání po důsledné obraně proti jevu, který nepřišel až s 11. zářím - byť tento den je asi jeho nejviditelnějším symbolem. To vše v době, kdy v palestinských volbách zvítězil Hamas...
Spielberg vyvolal i "subtilnější" otázky: o politickém vyznění a dosahu umění; o tom, kde jsou hranice mezi uměleckou fikcí a překrucováním fakt, a s tím související pochybnosti o své dosavadní tvorbě.
Nejpříkřejší ohlasy na všechny tyto otazníky zatím přicházejí logicky z Izraele. Mají jejich "reakce z fronty" jen jasnější obrysy, nezastřeny mediálními interpretacemi a vzdáleností, na kterou už nejsou slyšet vybuchující pizzerie a autobusy?
Na všechny tyto pochyby si zřejmě každý musí odpovědět sám; ale věříme, že následující texty mu v tom budou nápomocny. Už teď však lze říci, že v jednom je Spielberg vítěz. Kterému jinému filmaři se dnes podaří iniciovat takovou diskusi?
-
Film, který mění (Spielbergův) svět
- Profil režiséra Stevena Spielberga -
Mnichov: Žádná realita, jen mytologie
- Izraelské reakce na film Mnichov -
Mnichov: Příběh bez happy endu
- Recenze filmu -
Spielbergův Mnichov je fikce. Toto ne
- Recenze knihy -
Spielberg svůj Mnichov tvrdě obhajuje
- Co chtěl režisér natočit
#reklama