Filip se nebojí trestního oznámení za soustrast s KLDR
Výběr z Aktuálně.cz pro deník Insider
Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podle úterních Lidových novin nepřímo vyzval, aby se policie zabývala kondolencí českých komunistů k úmrtí severokorejského vůdce Kim Čong-ila.
Podle nových informací médií už trestní oznámení na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa podal František Matějka z vedení strany Svobodných.
Filip minulý týden ocenil zesnulého slovy, že "se obětoval, aby přinesl blaho korejskému lidu". Filip nevidí na své kondolenci nic závadného a nebojí se ani trestního oznámení. V rozhovoru pro ČT však odmítl přímo odpovědět na otázku, zda je v KLDR demokratický režim, a poukázal jen na to, že každý stát si můž zvolit své zřízení".
"Česká republika má s KLDR normální diplomatické styky. Poslal jsem jen běžné vyjádření soustrasti a nevidím na tom nic divného. Stejně tak jsem držel minutu ticha za Václava Havla," řekl Filip s tím, že "je podivné, že na mě trestní oznámení dal člověk z politické strany, která má v názvu slovo Svobodní".
Na pohřeb se on ani nikdo z jeho strany nechystá.
"Vážený soudruhu, s hlubokou lítostí jsem přijal smutnou zprávu, že Kim-Čong-il, velký vůdce Vaší země, zesnul. Vážili jsme si jeho obětavé práce pro blaho korejského lidu, pro zajištění bezpečnosti KLDR a pro mírové sjednocení Korejského poloostrova," napsal například Filip v dopisu do Severní Koreje a dodal, že "KSČM pevně věří, že korejská strana práce i nadále povede hrdinný boj za obranu socialismu ve vaší krásné zemi".
Podle Pospíšila by měly orgány činné v trestním řízení šetřit, zda Filip neporušil zákon, když vyjádřil sympatie k hnutí založenému na potlačování lidských práv a svobod. Matějka se v trestním oznámení opírá o zákon o protiprávnosti komunistického režimu. Na policii se obrátil přes brněnské Nejvyšší státní zastupitelství.
"Můj první dojem je, že se nejedná o trestný čin, spíše o nepřímé jednání. Vyjádření sympatií tam ale je," míní ministr spravedlnosti. Za porušení zmíněného zákona hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let.
Podle právníků by ale bylo hodně obtížné hnát šéfa českých komunistů před soud. Jako poslanec by musel být sněmovnou zbaven imunity, zároveň není jisté, zda kondolence vůbec naplňuje skutkovou podstatu takového činu.