reklama

Fakta o ptačí chřipce

Praha - V Česku se zřejmě objevil první případ ptačí chřipky. Nálezy viru H5N1 už dříve potvrdily všechny sousední státy. Opravdu nám hrozí nebezpečí, nebo jde o přehnanou hysterii živenou médii?

Uhynulí ptáci se do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze svážejí z celé republiky. Doktor Ivan Nágl prohlíží mršinu kormorána.
Uhynulí ptáci se do laboratoře Státního veterinárního ústavu v Praze svážejí z celé republiky. Doktor Ivan Nágl prohlíží mršinu kormorána. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ptačí chřipku přenášejí nakažení ptáci slinami, nosními sekrety a trusem. Člověk se může nakazit pouze kontaktem s nakaženými ptáky nebo jimi znečištěnými povrchy.

Nemoc se zatím nepřenáší z člověka na člověka. Specializovaná agentura Evropské unie radí preventivně dodržovat hygienická pravidla, tedy mýt si ruce, a nedotýkat se mrtvých nebo nemocných ptáků.

REPORTÁŽ: Jak to vypadá, když se na vsi objeví ptačí chřipka Reportéři se vydali na místa, kde se v březnu 2006 poprvé v Česku potvrdil výskyt nebezpečné nemoci. A popsali zmatek, který podobnou událost provází.

Virus ptačí chřipky: portrét zabijáka Virus, který ptačí chřipku působí, dostal označení H5N1. Zatím se přenáší jen mezi ptáky, za určitých podmínek i z ptáka na člověka. Přenos mezi lidmi dosud lékaři nezaznamenali. Kde se virus H5N1 vzal a proč je nebezpečný?

Ptačí chřipka se testuje na vejcích Od začátku roku veterináři v Česku vyšetřili na 1 400 uhynulých ptáků. Výsledky všech testů byly negativní. V Česku testují ptáky na ptačí chřipku tři laboratoře. Jednou z nich je Státní veterinární ústav v pražském Suchdole.

Evropská unie chce pomoci drůbežářství Experti odhadují, že kvůli ptačí chřipce klesne spotřeba drůběžího masa v Evropě o 11 procent. S jakými problémy se potýkají chovatelé v Česku? Reportáž z jihočeského rybářství Nové Hrady - čtěte ZDE.

Chronologie - H5N1 zabíjí už přes dva roky V Evropě se zatím ptačí chřipkou nakazili jen lidé v Turecku. Čtyři děti začátkem ledna nemoci podlehly, sedmnáct dalších nakažených Turků ale lékaři vyléčili. Od roku 2003 ve světě na ptačí chřipku zemřelo přes devadesát lidí.

Veterináři: nebojte se jedné pěnkavy Podle veterinářů se lidé nemusí bát, že by se ptačí chřipkou nakazili z drůbežího masa nebo vajec. Tedy pokud je nebudou jíst syrové. Virus totiž spolehlivě hyne při teplotě 70° Celsia. Při nálezu mrtvých ptáků by ale lidé měli být opatrní.

Virus H5N1 mutuje. Už je nebezpečnější Odborníci zatím uklidňují: ptačí chřipka je nemocí zvířat, přenosu na lidi se při dodržování hygienických návyků dá předejít. Po případné mutaci viru by se ale situace mohla dramaticky změnit.

Petr Holub: V osidlech ptačí hysterie "Na ptačí chřipku zatím na celém světě zemřelo zhruba devadesát lidí, tedy méně než v České republice na srdeční a cévní choroby za jeden den," napsal ve svém komentáři pro deník Aktuálně.cz novinář Petr Holub.

Podrobné informace o ptačí chřipce najdete mimo jiné na webu Státní veterinární správy.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama