reklama

Export čínského textilu poroste pomaleji

Peking – Čína letos vyveze více než loni, ale tempo vývozů zpomalí. Může za to omezení vývozů do EU a USA, ke kterému se Čína zavázala.

Foto: Profimédia

Hodnota vývozu čínského textilního zboží poroste o 19,2 procenta na 116 miliard dolarů po loňském tempu 21 procent. Uvedla to agentura Nová Čína.

Na začátku roku se čínské exporty zvedly, protože Evropa a USA musely zrušit dovozní omezení na toto zboží z rozvojových zemí. Ve vyspělých zemích se ale zvedla proti přílivu čínských oděvů vlna prostestů. Nejvíce se ozývaly textilní firmy, které údajně nemohou těm čínským cenově konkurovat.

Obě ekonomické "velmoci" se pak s Čínou dohodly na tom, že asijská země sama omezí vývoz textilu. Textil přitom tvoří celých 15 procent čínského exportu.

Vývoz čínského textilu podporují zvýšené investice a přebírání nových technologií. Ty ještě více zvyšují konkurenceschopnost domácích firem. Tvrdí to čínská Národní radu pro textil a oděvy.

Čína svůj vývoz omezí "dobrovolně"

Po zrušení globálních kvót letos v lednu začaly prudce růst čínské vývozy některých druhů textilního zboží do vyspělých zemí, které tak sáhly k uplatnění dočasných omezení, povolených dohodou v rámci Světové obchodní organizace.

Peking nejprve uzavřel dohodu o omezení vývozu s Evropskou unií a minulý měsíc sjednal podobnou smlouvu s USA. Pokud by to neudělal, obě "protistrany" by nejspíš reagovaly vlastním zákazem.

Dohoda s USA omezuje růst dovozu u 34 kategorií čínských textilních produktů na osm až deset procent v příštím roce, 12,5 procenta v roce 2007 a 15 až 16 procent v roce 2008. Červnová smlouva EU a Číny, která musela být v září znovu projednána, omezuje růst dovozu čínského textilu do unie u deseti kategorií zboží na osm až 12,5 procenta. Obě vyspělé mocnosti mohly jednostranně uplatnit na růst čínského vývozu limit 7,5 procenta.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama