reklama

Experti: ČR se stává ekonomickým tygrem

Praha - Česká ekonomika se díky skvělým výsledkům zahraničního obchodu dostala mezi evropské ekonomické tygry. Uvedli to dnes ekonomové oslovení ČTK. Loňský růst HDP o šest procent je podle nich výrazným překvapením a dobrou zprávou pro zahraniční investory.

Loňský šestiprocentní růst HDP byl nejvyšší v historii ČR. Ve 4. čtvrtletí loňského roku dosáhl růst hospodářství rovněž rekordních 6,9 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad. Koruna v bezprostřední reakci na výsledky posílila o deset haléřů na 28,70 Kč/EUR.

"Výsledky HDP za poslední čtvrtletí loňského roku i za celý rok 2005 jsou pro nás šokem," uvedl Jan Vejmělek z Komerční banky. Největším překvapením jsou podle něj revize výsledků za první tři čtvrtletí.

Podle Davida Marka z Patria Finance zvyšují dnes zveřejněná čísla atraktivitu ČR pro zahraniční investory a podnikatele. "Po mnoha letech plíživého růstu ekonomiky patří ČR společně se Slovenskem k tygrům střední Evropy," řekl.

Vysoký růst HDP je podle analytiků jednoznačně příznivou zprávou pro korunu. Podle Viktora Kotlána z České spořitelny by se dnes kurz mohl dostat až na 28,50 Kč/EUR. Také podle Vejmělka zůstávají středoevropské měny velmi atraktivní.

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama