Evropský parlament schválil velký třesk
Brusel – Evropští poslanci souhlasí s tím, aby nové členské státy zavedly euro najednou jak na účtech, tak v hotovosti.
Umožní to právní rámec pro zavedení společné evropské měny, který dnes Evropský parlament schválil. Období mezi spuštěním bezhotovostního eura a zavedením bankovek a mincí by podle nařízení mělo trvat nanejvýš jeden rok.
Parlament ale také stejně jako Evropská komise souhlasí s tím, že nové státy to mohou udělat najednou s variantou, která se označuje jako "velký třesk".
Většina zemí chce zavést euro v jeden den
Do eurozóny chtějí už v roce 2007 vstoupit Litva, Estonsko a Slovinsko, o rok později plánují zavést euro Lotyšsko, Kypr a Malta.
Všech šest zemí chce euro zavést právě tímto rychlým způsobem. Stejný plán má i Slovensko a Česká republika.
Více si můžete přečíst v rozhovoru s českým "panem Euro".
Dnešní státy eurozóny zavedly euro bezhotovostně už v roce 1999, ale bankovky a mince se dostaly do oběhu až v roce 2002. Další dva měsíce trvalo, než se postupně vyměnily původní národní platidla za nová eura.
Výměna hotovosti bude trvat déle
Dva měsíce pro výměnu původních mincí a bankovek za nové evropské by měly být maximum i pro nové členské státy. Evropský parlament chce, aby banky po skončení tohoto období vyměňovaly platidla bezplatně nejdéle tři měsíce.
V roce 2008 chce do eurozóny vstoupit Slovensko. Podle současných plánů chce Česko přejít na euro až v roce 2010 společně s Maďarskem. Zbývající Polsko ještě definitivní datum neohlásilo.
Všechny země, které chtějí společnou evropskou měnu, musí splnit několik podmínek. Musí udržovat maximálně tříprocentní deficit státních rozpočtů, hlídat inflaci a úrokové sazby.
Dva roky před vstupem do eurozóny také musí se svou měnou vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM II. Slovensko tento krok udělalo překvapivě už minulý pátek (PŘEČTĚTE SI ZDE).
České ministerstvo financí to plánuje na druhou polovinu roku 2007 (ČTĚTE ZDE).