reklama

Ekonomové: Obchod táhnou nové továrny

Praha - Zahraničnímu obchodu se daří. Důvodem je podle odborníků produkce nových továren v čele s kolínskou automobilkou TPCA a počínající oživení v Německu, které vede k většímu zájmu o české výrobky.

Tempa vývozu se rychle zvyšují i navzdory posilující koruně.

Zahraniční obchod skončil v lednu podle předpokladů výrazným přebytkem 11,2 miliardy korun. Důvodem je především úspěšný vývoz strojů a automobilů. Proti loňskému lednu je přebytek o 0,7 miliardy Kč nižší, uvedl dnes Český statistický úřad. Koruna i přes příznivá čísla oslabila zhruba o více než deset haléřů na 28,69 Kč/EUR.

Podle Radomíra Jáče z PPF je vynikající jak přebytek zahraničního obchodu, tak i tempa růstu vývozů a dovozů. "Trend zahraničního obchodu ČR je bez nadsázky výborný," řekl. Po dlouhé době došlo k oživení vývozu do Německa. Tamní hospodářství se postupně dostává z krize, z čehož by měli čeští exportéři těžit i nadále. Stejný názor má i Miroslav Plojhar ze Citibank. "Plný rozjezd nově postavených továren a hospodářské oživení v Německu jsou hlavní důvody pro lepšící se zahraniční obchod," řekl.

Klíčová pro vývoj zahraničního obchodu je v ČR výroba automobilů, které společně se stroji tvoří více než polovinu českého vývozu. V lednu se vývoz tohoto zboží meziročně zvýšil o 18,9 procenta. "TPCA už najela na plný výkon a mladoboleslavské Škodě Auto se také daří," řekl David Marek z Patria Finance. Ve stínu automobilového průmyslu zůstává export výpočetní techniky, který se meziročně zvýšil o více než pět miliard Kč. Ještě lepším výsledkům zabránil dovoz drahých surovin. Ropy se dovezlo jen nepatrně více než loni v lednu, ale cena byla vyšší o 42 procent. Dovoz zemního plynu stoupl meziročně o 12,5 procenta, ale ČR za něj zaplatila téměř o 83 procent více.

Za celý letošní rok ekonomové očekávají, že se přebytek zahraničního obchodu vyšplhá na 60 až 90 miliard korun. Loni skončila bilance prvním přebytkem v historii. Jeho výši dnes ČSÚ mírně snížil o 1,5 miliardy na 40,4 miliardy Kč.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama