reklama

Duel Paroubek vs. Topolánek

22. 11. | 13:57

Jiří Paroubek: Proč ODS tolik usiluje o postavení KSČM mimo zákon, když ví, že toto opatření a navržený zákon jsou v rozporu s nálezem Ústavního soudu?

Mirek Topolánek: Je třeba říci, že ODS neusiluje o postavení KSČM mimo zákon. ODS pouze usiluje o naplnění již existujícího zákona, který byl schválen po listopadu 1989. A zakazuje samozřejmě komunistické symboly a postavit tento extremistický názor mimo zákon. Pokud tvrdíte, že KSČM je strana, která je demokratická, pak se nemá čeho bát. Nicméně platí, že i já sám osobně jsem měl pochybnosti o takto sepsané novele z důvodu pomoci KSČM dostat se tímto způsobem do hry. A stát se salonfähig. Po zahájení vaší otevřené spolupráce s komunisty tento můj jediný důvod, proč tuto novelu nepodpořit, padl.

22. 11. | 14:01

Jiří Paroubek: Kolik si myslíte občanů ČR podporuje váš návrh zákona, který by neumožnil komunistické straně otevřeně říkat své názory a který by de facto znamenal pozastavení její činnosti?

Mirek Topolánek: Podle všech průzkumů, kterým tolik věříte, si většina lidí nemyslí, že by komunisté měli mít podíl na moci. To, že jste je otevřeně k moci pozval, znamená prolomení všech polistopadových bariér. Souhlasím s tím, že komunistická strana se měla zakázat už po listopadu 1989. A souhlasím s tím, že teď to bude podstatně složitější. Nicméně antikomunismus by měl být součástí každé demokratické společnosti.

22. 11. | 14:05

Jiří Paroubek: Myslíte si, že většina občanů věří předvolebním účelovým tvrzením ODS o spolupráci ČSSD s komunisty, když ODS s KSČM vyjednala například podporu pro Václava Klause při volbě prezidenta, a nebo to, že ODS s KSČM spolupracuje na mnoha místních úrovních?

Mirek Topolánek: Začnu volbou prezidenta Klause. Volba byla tajná. Jako jeden z lidí, kteří při volbě prezidenta aktivně působili, vám mohu garantovat, že s KSČM nešlo o žádné vyjednávání. A jako jeden z lidí, který o tom ví víc, vám mohu autoritativně říci, že podpora prezidenta Klause byla průřezová všemi politickými subjekty a hlasů KSČM bylo podstatně méně než se obecně soudí a určitě méně než hlasů členů vaší strany. Také musíte vědět, že tam, kde příslušná oblastní organizace ODS z důvodu otevřené spolupráce ODS a KSČM na místní úrovni navrhne zrušení této místní organizace, ODS to vždycky udělá. Parlamentní spolupráce ODS a KSČM fakticky neexistuje. Buď hlasuje sněmovna průřezově o vládou navržených normách (mimochodem za tři a půl roku to bylo 40 procent vládních novel, které ODS podpořila), a tady samozřejmě hlasujeme i s Vámi i s komunisty, nebo hlasujeme jako opozice proti vládním návrhům. A to z různých ideových pozic. Ale vylučuji spolupráci při aktivním schvalování novel a zákonů společně s komunisty.

22. 11. | 14:08

Jiří Paroubek: Tedy ještě jinak: není snaha kriminalizovat KSČM a vyvolat ve veřejnosti nesmyslnou obavu z možné vlády komunistů vedena pouze snahou poškodit ČSSD a připravit ji o hlasy voličů?

Mirek Topolánek: ODS - a je to zcela viditelné - specielně po Vašem nástupu nepoužívá ani populistické, ani superpragmatické, ani oportunistické nástroje k získání voličů. Tlak veřejnosti - a to nejenom na ODS - zamezit nástupu komunistů je velmi vysoký. ODS nikdy nešlo o laciný antikomunismus. Ani o to, aby to byl jediný programový bod. Vždy nám šlo o odstranění komunistických metod. Reziduí komunistické vlády před listopadem 1989. A je to postoj dlouhodobý a konsistentní. Obavy lidí po Vašem nástupu jsou zcela oprávněné.

22. 11. | 14:15

Jiří Paroubek: Bojujete tedy jenom proti komunistické straně nebo také proti bývalým komunistům ve vlastní straně? Jak jste bojoval proti komunistům před revolucí, a případně i po ní? Kde berete legitimitu stát v čele protikomunistického hnutí?

Mirek Topolánek: Začnu vtipem: Potkají se dva voliči. Koho budeš volit? Komunisty. A v které straně? Počet bývalých komunistů v ODS je minimální a marginální. Ti, o kterých to vím, to nejenže netají, ale také se za to omluvili. A svojí prací to stonásobně odčinili. Daleko nebezpečnější je přeci komunismus v hlavách, při prosazování konkrétních metod a cílů. To nesouvisí přímo se členstvím v komunistické straně. A novela zákona je i takto koncipována. Před revolucí jsem patřil k typické šédé zóně a nikdy jsem to netajil. Nemyslím si, že stojím v čele protikomunistického hnutí. Reprezentuji pouze stranu, která má antikomunismus jako jeden z ideových základů.

22. 11. | 14:22

Jiří Paroubek: Na základě jakých poznatků se zakládají obavy členů ODS z růstu moci KSČM?

Mirek Topolánek: Na základě permanentního hlasování sto jedenácti hlasů socialistů a komunistů v Poslanecké sněmovně. Na základě Vaší relativizace zločinů komunismu. Na základě nezodpovědných výroků Vás a dalších členů Vaší strany v posledních týdnech. Na základě proklamované potenciální spolupráce po volbách. Na základě stoupající agresivity komunistů ve městech a regionech.

22. 11. | 14:24

Jiří Paroubek: Já jsem vyloučil možnost spolupráce s KSČM na vládní úrovni. Proč se ODS snaží postavit KSČM de facto mimo zákon právě nyní, proč to neudělala v minulosti? Tehdy dostala KSČM čas a prostor, aby prošla proměnou. Proč tedy nyní, když se snaží KSČM začlenit do demokratického politického života, ODS usiluje o znemožnění její činnosti? Nečouhá z toho účelovost ve vztahu k demokratické levici, kterou ČSSD je?

Mirek Topolánek: Chtěl bych říci, že jsem dodnes nepochopil, proč první polistopadový establishment ponechal KSČ a později KSČM takový prostor. Myslím, že všechny strany zachovávaly určitý status quo, a to je držet KSČM mimo klub demokratických stran. To bylo poté, co nebyla KSČ zakázána, jediný možný přístup. Opakuji, že Vaším přístupem tyto bariéry padly. A obavy českých občanů jsou zcela oprávněné.

22. 11. | 14:29

Redakce Aktuálně.cz: Pánové Paroubek a Topolánek si právě vyměnili role. Dotazy začíná pokládat předseda ODS Mirek Topolánek, odpovídá premiér Jiří Paroubek.

22. 11. | 14:30

Mirek Topolánek: 17. listopadu jste uctil vzpomínku pádu komunistického režimu. Tentýž den jste ale řekl, že integrace komunistické strany je v zájmu této země. Neměl jste s tímto rozporem morální problém?

Jiří Paroubek: Myslíte si, že těch 15 až 20 procent občanů této země, kteří ve volbách nebo v průzkumech veřejného mínění pravidelně podporují komunistickou stranu, jsou extremisté, zločinci nebo spiklenci? Podle mého názoru jsou to jenom lidé s jinými názory. A pokud splní KSČM určité jasně stanovené podmínky, je o ní možné uvažovat v budoucnu jako o straně, jak jste to hezky česky vyjádřil, která je salonfähig.

22. 11. | 14:33

Mirek Topolánek: V poslední době jste několikrát verbálně napadl nezávislost médií. Nemyslíte, že právě toto je jedním z projevů předlistopadového myšlení?

Jiří Paroubek: To je velký omyl, pane předsedo. Já jsem jenom kritizoval tendenčnost, zaslepenost a nevěcný přístup médií. Byl bych také rád, kdyby do budoucna v naší zemi byla média usměrňována mediálním zákonem střihu rakouského či německého mediálního zákona. V těchto zemích je ochrana individuality před bulvárními novináři zajištěna mnohem lépe nežli u nás. A také tím, že novináři musí opírat své informace o důvěryhodné zdroje, je zajištěna větší kvalita informací pro širší veřejnost než u nás.

22. 11. | 14:37

Mirek Topolánek: Podobné argumenty už jsem četl před listopadem 1989... Nemyslíte si, že právě špatný výkon Vašich vlád otevřel prostor pro útěk levicových voličů k extrémismu?

Jiří Paroubek: Pokud vím, pane Topolánku, po dobu mého působení ve funkci předsedy vlády se téměř ztrojnásobila podpora ČSSD a ČSSD se stala v průzkumech veřejného mínění jednoznačně silnější stranou, než komunistická strana.

22. 11. | 14:41

Mirek Topolánek: Nemíváte při tak otevřené spolupráci s komunisty (jakou dnes realizujete) někdy mrazení z historických reminiscencí? Nemáte pocit, že už to tu jednou bylo?

Jiří Paroubek: Nemyslím si, že dochází k otevřené spolupráci s komunisty, o které tak rádi hovoříte. O co vlastně opíráte fakticky svůj názor?

22. 11. | 14:43

Mirek Topolánek: Odpovím: O každodenní výkon Vaší politiky, o každé silové hlasování ve sněmovně... Nedomníváte se, že poté, co jste převzali spolu s některými lidmi i komunistické metody, je Vaše spolupráce s komunisty pouze logickým vyústěním (důkazem je například postup Davida Ratha na ministerstvu zdravotnictví)?

Jiří Paroubek: Nemyslím si, že David Rath má komunistické metody. Myslím, že David Rath je schopný manažer a bude dobrý ministr. Jestli narážíte na jeho kritiku postupu některých členů ODS při zajišťování zakázek v rámci VZP, být na Vašem místě, raději bych mlčel. David Rath nikdy nebyl členem KSČ, naopak, pokud vím, byl chvíli také členem ODS.

22. 11. | 14:45

Mirek Topolánek: Přišel jsem do ODS v době, kdy David Rath z ODS odcházel. Zřejmě z důvodu, aby uplatnil své metody a sny v jiné politické straně, kterých do té doby vystřídal několik. Nicméně: Nevadí Vám velký počet spolupracovníků StB, lidí spojených s minulým režimem v jeho represivních složkách v okolí Vašeho předchůdce, v okolí Vašem, v okolí Vašich nejbližších spolupracovníků?

Jiří Paroubek: Ve Vašem okolí není nikdo, kdo byl pozitivně lustrován? Myslíte, že je možné stovky lidí, s kterými přicházím v průběhu času do styku a které i denní tisk označuje jako pouhé mé známé, prolustrovávat? Je to rozumné? Vy to tak děláte?

22. 11. | 14:50

Mirek Topolánek: Nemluvím o lidech, které potkávám. Mluvím o lidech, se kterými spolupracujete, se kterými máte nadstandardní vztahy z doby minulé. Můžete garantovat, že tito lidé na Vás nemají vliv?

Jiří Paroubek: Kteří lidé to jsou, které jsem znal již před rokem 1989 a které znám i nyní a kteří byli agenty Státní bezpečnosti a jsou nyní mými spolupracovníky. Blízkými nebo vzdálenými. Vědomě spolupráce s žádným agentem Státní bezpečnosti ve své práci premiéra nevyužívám.

22. 11. | 14:53

Mirek Topolánek: Nemyslíte si, že čtenáři tohoto serveru už pochopili, že záměrně na otázky neodpovídáte a naopak je kladete?

Jiří Paroubek: Tak tedy konstatuji, že nemůžete říci, kdo z mého nejbližšího okolí byl spolupracovníkem StB. Klaďte otázky, na které se dá odpovídat.

22. 11. | 14:55

Mirek Topolánek: Vy opravdu věříte tomu, že část policie, někteří státní zástupci, někteří soudci a někteří Vaši kolegové nepracují na politickou objednávku Vaší strany?

Jiří Paroubek: Samozřejmě, že nepracují. A pane předsedo, jakou to má souvislost s těmi předchozími otázkami?

22. 11. | 14:57

Mirek Topolánek: Poslední otázka, která se dá předvídat: Můžete opravdu občanům České republiky a čtenářům tohoto serveru jednoznačně slíbit, že nebudete ani teď, ani po volbách spolupracovat s komunisty? Děkuji za diskusi.

Jiří Paroubek: To je, jako kdybych se Vás zeptal, zda nebudete spolupracovat s Marťany. Já jsem řekl mnohokrát, že spolupráce ČSSD a KSČM po příštích volbách nepřipadá v úvahu. Také děkuji za diskusi, hezký zbytek dne.

reklama
Doporučené recepty
    reklama