Doktrína Merkelové. Německé zbraně se valí do světa
Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider
Berlín - Němci se neradi zúčastňují zahraničních vojenských misí a zdráhají se podporovat válečné intervence. Například před dvěma lety se Berlín v Radě bezpečnosti OSN zdržel hlasování o zásahu v Libyi, účast bundeswehru v mezinárodních jednotkách v Afghánistánu je výjimkou potvrzující pravidlo.
Ale vývoz zbraní, to je úplně jiný příběh.
Za vlády kancléřky Angely Merkelové německým zbrojovkám přibývá kontraktů. V období let 2008 až 2012 se už Německo zařadilo v žebříčku největších vývozců na třetí místo za Spojené státy a Rusko. Jak uvádí ve Švédsku sídlící výzkumné středisko SIPRI, Německo se tehdy na celosvětovém exportu zbraní a vojenské techniky podílelo už sedmi procenty (podíl USA činí třicet procent, Ruska šestadvacet procent).
Nejnovější "zářez" se Němcům povedl v Indonésii. Zemi na Dálném východě dodají 164 tanků Leopard 2. Součástí kontraktu jsou také obrněná vozidla.