reklama

Kosmetika z bylinek: Která je nejlepší a jak si ji vyrobit?

To, že si bylinky s naší pletí i vlasy rozumí, věděly už naše prababičky. Dnes se trend krásy z přírody vrací. A které že bylinky jsou pro naše tělo opravdovým zázrakem?

Foto: Thinkstock

To, že si bylinky s naší pletí i vlasy rozumí, věděly už naše prababičky. Dnes se trend krásy z přírody vrací. A které že bylinky jsou pro naše tělo opravdovým zázrakem?

Šípek

První bylinkou, která by měla patřit do naší kosmetické výbavy, je určitě šípek. Olej z nenápadného keře, který roste za každými "humny", je zásobárnou vitamínu A, vícenenasycených mastných kyselin, hlavně gama-linolenové, je skvělý pro zralou, sušší pleť, pomáhá omezit vznik dalších vrásek. 

"Měla jsem možnost přesvědčit se, že šípkový olej dokáže krásně hojit pleť a to i v případě popálenin," říká lékařka Helena Bartůšková. Šípkový olej se tedy rozhodně vyplatí mít v koupelně i v lékárničce, veškerá zarudnutí, drobné popáleniny, ale hlavně vrásky eliminuje s příjemnou razancí.

Také bývá častou přísadou krémů a olejů na rozšířené žilky. Můžete si ho pořídit čistý a sami ho doma ředit s jinými rostlinnými oleji, na zralou pleť je vhodný jojobový nebo arganový, nebo ho vyhledat v některém produktu přírodní kosmetiky.

Tip: Pokud si chcete zkusit vyrobit šípkový olej doma, není to nic složitého. Natrhejte zralé šípky, musí být červené, ale ne moc měkké. Pečlivě je omyjte a nechte oschnout, naložte je do skleničky tak, aby vyplňovaly asi jednu třetinu sklenice.

Pak je zalijte kvalitním olejem, například mandlovým, ale postačí olivový v dobré kvalitě a nechte odležet na okně zhruba měsíc. Zhruba každé tři dny sklenici s olejem otočte. Po měsíci šípky zceďte a ponechte ve sklenici jen čistý olej – léčivý zázrak je na světě.

Levandule

Další bylinkou, která je snadno dostupná a přitom má zázračné účinky je levandule. Pro svou omamnou vůni je jednou z pilířů toaletních  nebo parfémových vod. Pro své zklidňující  a regenerační účinky je zase součástí krémů na obličej, pleťových vod, ale také tělové kosmetiky, např, peelingů. Když ze sebe chcete setřást stres, pořiďte si sprchový gel, nebo ještě lépe koupelovou sůl, pěnu nebo olej s vysokým procentem levandule. Vana plná této fialové bylinky vás dokáže krásně zrelaxovat a uklidnit a jako bonus zregeneruje i vaši pokožku. 

Tip: Jestli toužíte po levandulové lázni z čistě přírodních zdrojů, vezměte si malý pytlíček, nejlépe z nějaké přírodní látky, naplňte ho po okraj sušenýmí květy levandule a dobře ho zavažte. Pak ho dejte do vany a napusťte ji vodou.

Tymián

Tymián je oblíbenou bylinkou hlavně v kuchyni, i v kosmetice se dá ale dobře využít. Je často obsažen v pleťových krémech a čistící kosmetice na mastnou pleť, výborná je osvěžující květová voda s tymiánem, kterou oceníte hlavně během parných letních dní.

Tip: Pokud vás trápí mastná pleť a větší póry, vyzkoušejte  domácí tymiánovou masku. K její výrobě vám stačí dvě lžíce tvarohu smíchané se špetkou (asi půl lžičky) mletého tymiánu, dobře promíchejte a naneste v tenké vrstvě na obličej a dekolt. Asi po deseti minutách smyjte vlažnou vodou.

Rozmarýn

Jinou bylinkou, o které je nutné se zmínit je určitě rozmarýn, patří mezi běžně dostupné bylinky a můžete ho klidně pěstovat i doma za oknem. Je úžasným zabijákem celulitidy! Nenápadná bylinka totiž podporuje cirkulaci i tok lymfy, prokrvuje a napomáhá odvodnění.

Tip: Vyzkoušejte domácí rozmarýnový peeling. Na výrobu jedné dávky potřebujtete asi pět polévkových lžic hrubé soli nebo třtinového cukru, přidáte dvě lžíce olivového oleje a pár kapek rozmarýnového esenciálního oleje nebo drceného rozmarýnu.

"Esenciální olej z rozmarýnu je výborným životabudičem, který vám během pár minut zvedne náladu a dodá energii," říká aromaterapeutka Tereza Babičková. "Můžete přičichnout k olejíčku přímo z lahvičky nebo nakapat pár kapek do aromalampy, efekt je podobný, rozmarýn je skvělá vzpruha."

reklama
Doporučené recepty
    reklama