reklama

Dobrman je roztomilý rodinný společník a zároveň bázeň vzbuzující hlídač. Toto plemeno je vyšlechtěno pro aktivní a zkušené majitele. Mezinárodní kynologická federace FCI řadí dobrmana do skupiny pinčové a knírači, molossoidní. Dobrman je služební plemeno, využíván policií i armádou.

Vzhled plemene

Svou výškou se řadí mezi středně velká plemena. Pes dorůstá výšky v kohoutku mezi 68-72cm a fena mezi 63-68cm. Hmotnost psa se pohybuje mezi 40-45kg. Fena váží kolem 32-35kg. Pro dobrmana je typická elegantní postava se svalnatou hrubí. Hlavu má vysoce postavenou. Oči má oválné a dle barvy srsti bud tmavé nebo světlejší hnědé. V České republice se dle Zákona na ochranu zvířat nesmí uši dobrmanů kupírovat. U ocasu je kupírování zatím povoleno. Přesto se o kupírování ocasů a jeho zakázání debatuje na úrovni IDC. Jeho případné zavedení bude mít dopad na vystavování a sportovní aktivity psů s kupírovaným ocasem. Tlapky jsou malé. Srst je lesklá a hladká. Barva srsti může být černá nebo hnědá s pálením, bílá nebo modrá. Toto plemeno se dožívá v průměru 12 let.

Povaha

Dobrman je skvělý společník a hlídač. Citově přilne ke svému majiteli. Dlouhé odloučení od páníčka nesnáší nejlépe a dobu odloučení si může zkrátit devastací jeho oblíbené věci. Je to aktivní pes, kterého nelze snadno utahat. Každodenní dvouhodinová procházka je pro jeho kvalitní život nezbytností. Dobrman je při správném výcviku neocenitelný ochranář. Bude hlídat váš majetek a vás samotné.

Dobrman - charakteristické rysy

- inteligentní
- spolehlivý, dobře ovladatelný
- aktivní, energický
- ostražitý

Výchova a péče o psa

Dobrman je učenlivý pes s vlohami ochránce. Od štěněčího věku musí majitel předcházet a bojovat proti možným sklonům k agresivitě. Důležité je štěně od začátku socializovat, brát mezi lidi a ostatní psi. Majitel musí mít také své emoce pevně pod kontrolou, nevylévat si na psovi svůj vztek a být trpělivý a důsledný. Učit jej formou hry a věnovat psovi spoustu svého času, lásky a mazlení. Dobrman je plný energii a zabavit jej můžete dlouhými každodenními procházkami nebo vyzkoušet agility.
Péče o srst není nijak náročná. Vzhledem k její krátkosti není vhodné nechat dobrmana po celý rok venku, mimo zateplenou boudu či kotec. Hrozí mu snadné prochladnutí. Náchylné jsou v zimním také jeho tlapky. Ty je vhodné promazávat vhodným krémem. Jinak hrozí jejich snadné poranění. Dobrman může trpět srdeční arytmií, zvětšeným srdcem, torzí žaludku a dysplazií kyčelních kloubů. Vhodné jsou speciální granule nebo doplňky pro správnou funkci pohybového aparátu psa.

Štěně Dobrmana

Štěňátko můžete pořídit s průkazem původu za cenu 12 000,- Kč, bez průkazu původu mezi 3000,- až 5000,- Kč. I když se může zdát rozdíl v ceně velký, v případě štěně s PP máte rozhodně informace o rodičích. O jejich úspěších, stavu kyčlí, který je pro tyto psy podstatný.
S výchovou štěněte pro účely sportovní obrany nebo později pro výcvik služebních psů začněte v 8 týdnech. Základem je učení hrou. Na provaz přivažte hadr nebo kůži a směrem od psa jím pohybujte. Vzbuďte u pejska zájem, nechte jej daný předmět chytit a chvilku se s ním přetahujte. Vždy pejska za aktivitu pochvalte. Díky této hře se naučí pevnému zkusu, který je pro další výcvik nezbytný. S tréninkem na figurantovy můžete začít od půl roku štěněte. Vždy pamatujte na to, že do výcviku nepatří tvrdost ale pochvala a radost ze hry. V opačném případě můžete u svého psa vypěstovat sklony k agresivitě.

Chov

Informace a seznamy chovatelských stanic naleznete na stránkách Dobrman klub Česká republika nebo Moravskoslezský dobrman klub.

Historie plemene

Dobrman byl vyšlechtěn Louisem Dobermannem v Německu kolem roku 1870. Tento výběrčí daní a městský odchytávač psů potřeboval spolehlivého hlídacího psa, který by mu pomáhal při jeho povolání. K vyšlechtění dobrmana byla použita různá plemena honáckých psů. Kolem roku 1900 němečtí kynologové uznali dobrmana jako plemeno a pojmenovali po jeho šlechtiteli. Po této události se toto plemeno rozšířilo po světě. Dobrman je jediným psem vyšlechtěným v Německu.

Podobná plemena

- Cane corso
- Dánská doga
- Bordeauxská doga

Související články

reklama
reklama
reklama