reklama

Divizna velkokvětá

Verbascum thapsiforme, Verbascum densiflorum
Lidové názvy: divozel, královská svíce, louč, pochodňová bylina, Petrova hůl, kruželice, fousáč, volský chvost, psí ocas, oranka, vlněná květina
Čeleď: krtičníkovité

Popis byliny

Divizna velkokvětá je statnou dvouletou rostlinou. Je typická hustě plstnatým ochlupením.
Zatímco v prvním roce rostlina raší pouze v podobě přízemní růžice listů, v druhém se objevuje střídavě olistěná lodyha dorůstající až do výšky 2,5 m. Listy mají eliptický tvar, často se sbíhají k dalšímu listu.
Jasně žluté květy zdobí mohutnou lodyhu divizny od června do září. Mají zvonkovitý kalich a srostlou pěticípou korunu. Jsou krátce stopkaté, vytvářejí bohatá hroznovitá květenství. Plodem jsou tobolky se semeny. Semena rostliny jsou prudce jedovatá, zvláště pro ryby.
Existuje několik desítek druhů divizny, většina se mezi sebou kříží. V léčitelství slouží převážně divizna velkokvětá nebo divizna sápovitá.

Výskyt a pěstování

Divizna velkokvětá je doma ve střední a jižní Evropě. Rostlina hojně osídluje kamenité svahy, suché stráně a louky, rumiště, lesní světliny, lomy apod.
Divizna vyhledává slunná stanoviště, snese kamenité, štěrkovité, písčité i hlinité podloží. Vyhovuje jí propustná, sušší, méně výživná půda s neutrálním až zásaditým pH.
Divizna je nenáročná na pěstování. Daří se jí i tam, kde se jiné rostliny neuchytí. Před jarní výsadbou by měla být semena uložena asi dva měsíce v mrazáku a následně v ledničce. Vysévají se do skleníku na písčitý substrát. Nezakrývají se, protože pro klíčení potřebují světlo. Po každém vysemenění rostlina hyne, avšak rozmnožuje se samovolně.

Léčitelství

Divizna obsahuje saponiny, flavonoidy (rutin), také třísloviny, slizovité látky, karotenoidy, kumariny, žluté barvivo krocetin nebo malý podíl silice. Jednotlivé složky se vzájemně doplňují.
V léčitelství se uplatňují zejména květy, vzácně i listy rostliny. Sklízí se žlutá koruna květů, která se z kalichu snadno vyjme. Květy by se při manipulaci neměly pomačkat. Protože uvadají ještě ve stejný den, kdy se poprvé otevřely, je třeba květy sklízet denně. Usušit by se měly ideálně v rámci jednoho dne. Květy lze sušit i na přímém slunci, uměle až do 60° C. Uchovávají se v uzavřené nádobě, protože snadno plesniví.

Léčivé účinky divizny

- působí protizánětlivě
- má dezinfekční a antibakteriální vlastnosti
- léčí onemocnění dýchacích cest
- uvolňuje křeče průdušek i křeče v zažívacím traktu
- příznivě ovlivňuje činnost jater, sleziny a brzlíku
- má jemné projímavé účinky, je močopudná
- reguluje menstruační cyklus
- vně podporuje hojení kůže

Podávání a užití

Vnitřní užití

Divizna se podává jako čajový nálev, studený macerát, alkoholová tinktura nebo sirup (recepty na čaj a sirup níže).
Přestože bylina nemá žádné nežádoucí účinky, nedoporučuje se její podávání po dobu delší než 10 dnů.
Divizna je tradičně součástí mnoha bylinných směsí, často spolu s hluchavkou, květem černého bezu, heřmánkem, tymiánem, mateřídouškou, slézem, bazalkou, proskurníkem nebo fenyklem.

Vnější použití

Divizna poslouží jako hojivý protizánětlivý obklad na kožní poranění. Pomůže léčit bércové vředy, tlumí bolesti při křečových žilách. Divizna se v těchto případech užívá zejména jako odvar ze sušených listů, také tinktura nebo olej.

Čaj z divizny

1 – 2 čajové lžičky sušených květů divizny zalijeme šálkem vroucí vody, necháme luhovat 10 min. Nálev důkladně přecedíme přes papírový filtr nebo plátýnko, jemné chloupky v nálevu by totiž mohly podráždit sliznice. Čaj má lahodnou medovou chuť. Medem ho můžeme ještě přisladit. Pije se 1 – 3 šálky denně. Je prospěšný při zánětech průdušek, kašli nebo astmatu.

Domácí diviznový sirup – recept

Sesbírané květy divizny rovnou vkládáme do sklenice a prosypáváme cukrem. Sklenici uzavřeme a uložíme na slunečném místě. Denně doplňujeme nově posbíranými květy a cukrem. Jakmile obsah ztmavne, směs důkladně přefiltrujeme.
Uchováváme v chladu a temnu.
Sirup se podává po čajové lžičce 3x denně, zapíjí se vodou.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama