reklama

Diagnóza, která není smrtelná. Ale v práci vás zničí

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Dřív jste se do práce těšili, ale teď už je veškeré nadšení pryč. Jste nadměrně cyničtí. Nic nemá smysl. Ačkoliv se příliš nepředřete, odcházíte z kanceláře nebo odjinud, kde pracujete, unavení jak po šestnáctihodinové šichtě.

Syndrom vyhoření může postihnout v zásadě každého, shodují se experti nad výše popsanými příznaky. "Projevuje se hlavně u těch, kteří často přicházejí do kontaktu s jinými lidmi," říká psycholog Radek Ptáček, který působí na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Hlavní příčinou syndromu vyhoření je podle něj dlouhodobý pracovní stres. To znamená zaměstnání, které nemá jasnou strukturu a za nějž lidé nedostávají dost peněz. Kromě toho jsou ohroženější všichni bez partnera, rodiny a koníčků.

Vyhoření neboli burnout přitom může být nebezpečný. Takoví zaměstnanci se totiž mnohem více dopouštějí chyb. Syndrom je navíc nakažlivý - pokud jste takto postižen, dokážete přenést svoji nechuť k práci i na kolegy.

Z toho důvodu je podle doktora Ptáčka důležité, aby si vyhořelý zaměstnanec svůj problém přiznal a ideálně si vzal dlouhou dovolenou. Důležité je také "stát nohama na zemi" a nečekat, že lze zvládnout úplně vše - na počátku vyhoření totiž bývá nadšení a silný pocit nepostradatelnosti.

reklama
Doporučené recepty
    reklama