reklama

Děsíte se svátků kvůli setkání s příbuznými? Nepohádat se je snadné

Máme před sebou prý nejkrásnější období v roce. Všude voní cukroví, hrají koledy, ozdoby se třpytí a my jsme otrávení stresem.

Foto: Shutterstock

Není divu, že toho máme moc. Se všemi těmi uzávěrkami, sháněním a balením dárků, uklízením, vařením. Aniž bychom měli chvilku pro sebe, jen delegujeme úkoly. Nervy pak dokážeme ztratit, aniž k tomu potřebujeme větší důvod.

V lednu je prý statisticky nejvíc žádostí o rozvod. Návštěvy u příbuzných totiž odhalí staré křivdy, skryté konflikty a další bolístky, co nám během roku normálně nevadí. Začneme si pak s partnerem vyříkávat svá stanoviska, a to končí někdy setkáním v soudní síni. Všem výše uvedeným situacím ale lze předejít. Podívejme se na nejčastější spouštěče krvavých rodinných bitek.

Předjímání

Není nic otravnějšího, než když se někdo domnívá, že vy se nějak chováte nebo si něco myslíte, ale neřekne vám to a rovnou z toho vyvodí důsledky. Na to existuje jediný lék: nenechávejte si pro sebe své pocity, mluvte o nich. Samozřejmě je ale důležité jak. Komentujte pouze své vnitřní pochody, nenálepkujte druhého. Partnera, matku, otce i další blízké také snadno vytočí, když jim upíráte právo na jejich emoce hodnocením typu: "to už přeháníš". Nebo: "ty toho ale naděláš". Pro uklidnění si můžete opakovat, že váš člen rodiny je takový, jaký je a není vaší odpovědností ho měnit.

Útočení

Zpravidla začíná větou: "ty vždycky" či "ty nikdy". Silnější kalibr jsou nadávky či jejich mírnější verze: "tohle by pochopilo i malé dítě". Uvědomte si, co svou slovní agresí chcete vyjádřit. Když máme vztek, většinou se za ním skrývá strach a bezmoc. Snažte se i na těch nejotravnějších členech rodiny najít něco pozitivního. Třeba otec, který chce, aby bylo vždy po jeho, byl také velmi cílevědomý a podobně.

Odmítnutí

Tomu, kdo nás irituje, nechceme vyhovět. Zkusme místo "ne" či "ale" odpovědět: "ano a". Například na otázku, zda se ještě po práci můžete stavit pro stromeček, i když vy chcete sledovat oblíbený seriál, můžete odpovědět: "ano a v osm potřebuju být doma".

Defenzíva

Když s námi příbuzní nesouhlasí, okamžitě chceme přejít do obrany. Tím ale roztáčíme spirálu obvinění-obhajování, která může být nekonečná. Když si někdo stěžuje, nemusíme na to říkat vůbec nic, vždyť se nás na nic neptá. Často nabízíme řešení, aniž bychom viděli, že dotyčný na nás jen projektuje své vlastní obavy a bolestí nebo chce být pouze vyslechnut. Jakmile se dostanete do konfliktu, soustřeďte se na řešení, nikoliv na obhájení vlastní pravdy.

reklama
Doporučené recepty
    reklama