Deerhound neboli skotský jelení pes je dokonalá kombinace elegance, vytrvalosti, rychlosti a síly, která byla k zapotřebí k ulovení jelena. V dnešní době se však jedná o skvělého společníka.
Popis plemene
Deerhound je vysoký hrubosrstý lovecký pes, podobající se hrubosrstému greyhoundovi, který byl však větší a měl silnější stavbu kostry (neexistující). Výška psa v kohoutku je minimálně 76 cm a jeho váha by se měla pohybovat kolem 45,5 kg. Výška feny v kohoutku je minimálně 71 cm a její váha by měla být okolo 36,5 kg. Deerhound se dožívá okolo 11 až 12 let.
Hlava skotského jeleního psa je plochá, ne klenutá. Nejširší část je mezi ušima. Tlama se zužuje k očím. Čelisti jsou silné a mají nůžkový skus (horní řezáky se těsně překrývají s dolními řezáky). Oči deerhounda jsou tmavé (tmavě hnědé nebo v barvě lískového ořechu), světlé oči jsou u tohoto plemene nežádoucí. Uši jsou vysoko nasazené a v klidu nesené dozadu (obecně platí, čím menší ucho, tím lepší). Krk je silný a dlouhý. Hrudník je hluboký a žebra plochá. Ocas je dlouhý, u kořene silný a ke špičce se zužující. Deerhound se pohybuje lehce a je pro něj typický dlouhý krok.
Srst je hustá, hrubá a drsná. Na krku a trupu je okolo 8 až 10 cm dlouhá. Hlava je pokryta měkčí srstí. Uši jsou porostlé hebkou srstí (černě nebo tmavě zbarvené). Barva srsti je modrošedá, tmavší a světlejší šedá nebo žíhaná, červenopísková nebo červenohnědá a žlutá. Existují i plaví psi s černými znaky. Bíle znaky na špičce ocasu, na prstech a hrudi jsou povolené (ale díky tomu, že se jedná o jednobarevného psa, tak platí čím méně bílé, tím lépe). Jinde na těle se bílá barva nesmí vyskytovat.
Povaha plemene
Skotský jelení pes je velmi mírný a přátelský pes. I přes jeho velikost nebývá temperamentní a ani agresivní. Díky své přirozené inteligenci je velmi dobře vycvičitelný a nebývá nervózní. Toto plemeno neplní příkazy z důvodu nutnosti, ale protože touží svému majiteli udělat radost a vyhovět mu. O deerhoundovi se říká, že je to pes jednoho pána.
I přesto, že již řadu let není nevyužíván k lovu zvěři, jeho pudy a instinkty mu dávají silné signály, aby ulovil vše, co se mu objeví v dohledu. V žádném případě však psa netrestejte, jestliže bude chtít cokoli ulovit. Proto si dávejte pozor, rozhodnete-li se psa pustit na volno.
Charakteristické rysy
- mírný
- přátelský
- lehce vycvičitelný
- klidný
Chov
Dle Mezinárodní kynologické federace patří skotský jelení pes do skupiny X. Chrti, sekce 2 – hrubosrstí chrti, bez pracovní zkoušky. V České republice je oficiální zkratka skotských jeleních psů neboli Deerhoundů D. Více informací se můžete dočíst na klubových stránkách tohoto plemene například na stránkách www.cdc-deerhound.cz.
Výchova a péče o psa
Dříve než si pořídíte štěně deerhounda, měli byste si uvědomit, že skotský jelení pes je náročný na pohyb, proto i jeho pán by měl milovat dlouhé procházky. Skotský jelení pes nepatří do kotce. Je to pes, který velmi lpí na svém majiteli a bez jeho kontaktu a přítomnosti, velmi smutní, uzavírá se do sebe a přestává komunikovat s okolím.
Deerhound je velmi inteligentní a proto jeho výchovu zvládne téměř kdokoliv, u tohoto plemene platí důsledná, ale láskyplná a klidná výchova.
Srst deerhounda nepotřebuje speciální péči, postačí pravidelné pročesávání.
Při pořízení štěněte musíte počítat s tím, že se cena může pohybovat v rámci několika desetitisíců korun. Dříve než si štěně odvezete domů, zjistěte si co nejvíce informací o zdravotním stavu jeho sourozenců, rodičů a také jak moc jsou si rodiče příbuzní.
Historie plemene
Deerhound je znám poměrně dlouhou dobu (od středověku) a má společné předky s irským vlkodavem. I když původ deerhounda není zcela jasný, některé prameny uvádějí, že byl irský vlkodav křížen s greyhoundem, proto se mu také někdy říká "hrubosrstý greyhound". V průběhu 18. století díky nástupu střelných zbraní a techniky skotský jelení pes téměř vyhynul. Avšak v první polovině 19. století došlo k obnovení chovu a první plemenný standard byl vydán v roce 1892.
Podobná plemena
Irský vlkodav
Španělský galgo (hrubosrstý)