reklama

Někdo je slaví, někdo tutlá. Jak s dcerou promluvit o intimních tajemstvích

Rodiče se občas dostávají do stresu, když mají s dětmi mluvit o sexualitě. Pokud jste jedním z nich, nejspíš zvažujete, co byste dětem měli říct a jak se do tématu pustit. Rady, jak se bavit s dcerami o menstruaci, pohlavních orgánech či tělesných rozdílech, přináší praktický pracovní sešit, který vypracovala socioložka Lucie Jarkovská ve spolupráci s českou značkou Gynella.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

"Rodiče často řeší, jak s dětmi mluvit o těle, intimitě a sexualitě. Vedle obsahu je ale stejně důležitý taky způsob, jakým to děláme. Mělo by jít o důvěrné a otevřené jednání, nikoli poučování," říká autorka průvodce Lucie Jarkovská, která se zabývá sexuální výchovou a genderovou socializací.

Průvodce je ke stažení zdarma na stránkách české značky intimní hygieny Gynella a jeho smyslem je naučit děti a rodiče otevřené komunikaci ohledně tělesné i duševní intimity. "Společné rozhovory o intimních tématech mohou vytvořit pevnou a bezpečnou základnu pro vzájemné porozumění mezi matkou a dcerou," vysvětluje Jarkovská. Průvodce obsahuje i pracovní listy s návodnými otázkami k diskuzs, které dětem a rodičům umožní vyjádřit své pocity.

Manuál je vytvořený primárně pro matky a dcery, protože právě od matek dcery přejímají mnoho vzorců v oblasti intimity. Používat je však mohou i otcové, další členové rodiny a každý, kdo má zájem. Průvodce pro rodiče a děti je jednou z mnoha osvětových aktivit, kterým se česká značka Gynella dlouhodobě věnuje. Má například vlastní podcast #dolebezstarosti a na podzim roku 2023 vydala tištěnou publikaci Příběhy vagíny.

Jak tedy s dcerou otevřeně mluvit o intimitě a sexualitě? Podívejte se do galerie.

reklama
reklama
reklama