reklama

Další Pinterova hra v Praze

Praha - Divadlo Vikadlo v Praze na Žižkově uvede v české premiéře 31. ledna hru britského dramatika Harolda Pintera Mechanický číšník.

V překladu Petra Dudka a ve výpravě, dramaturgii a ve vlastní režii tvůrčí dvojice Ben a Gus se v ní představí Tomáš Havlík a Kamil Švejda. Nejbližší reprízy se uskuteční 1. a 14. února.

Jde o příběh dvou nájemných vrahů, kteří ve sklepní místnosti ve střední Anglii čekají na avízo do akce s překvapivým rozuzlením. Do jejich klidu na přípravu totiž začne čím dál častěji zasahovat Mechanický číšník. Hra patří do takzvaných komedií hrozby.

Přinášejí modelové situace, v nichž dominuje uzavřený prostor a vetřelec přinášející násilí a zkázu ze světa venku, jemuž není možno uniknout. Prostor uvnitř, plný bezduchého tlachání, mlčení, strachu, pocitů viny, výčitek a nenaplněné touhy, je tak vždy násilně narušen něčím často nepojmenovatelným zvenčí, co není možno zastavit, zničit nebo ovládnout.

Angličan Harold Pinter není jen jedním z nejvýraznějších dramatiků druhé poloviny 20. století. Dokáže být skvělým hercem, režisérem, básníkem i úspěšným filmovým scenáristou. V neposlední řadě je vnímán jako význačný intelektuál, který se výrazně angažuje v politice. V polovině října jeho celoživotní úsilí na poli dramatu ocenila Švédská akademie Nobelovou cenou za literaturu. Vloni získal i cenu Franze Kafky.

Pinterovy hry se často uvádějí i na českých scénách. Pražský Činoherní klub uvedl už v letech 1967 a 1972 texty Narozeniny a Návrat domů, předloni pak hru Správce. Loni hrálo například Středočeské divadlo Kladno jeho Zradu.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama