reklama
  • Wiki
  • Čtyři v tom 1 a 2 (docusoap ČT)

Originálně pojatý časosběrný dokument Čtyři v tom byl odvysílán v roce 2013. Díky pozitivnímu diváckému přijetí vznikla také druhá řada, kterou můžete sledovat na ČT 2 od 23. února 2014.

První řada seriálu Čtyři v tom

Farmářka Miky, samoživitelka Lucie, manažerka Věrka a rozvojová pracovnice Petra. To jsou jména čtyř hrdinek seriálu Čtyři v tom vysílaném Českou televizí. Diváci v dokumentárním pořadu mohou sledovat životy čtyř mladých žen, které se změnily během devíti měsíců těhotenství a porodu.

Režisérka Linda Kallistová Jablonská a scénáristka Irena Hejdová se pustily do velkého projektu o životě čtyř žen, které spojuje termín porodu 2012. Zároveň tyto hrdinky odlišuje rodinná situace, sociální zabezpečení a postoj k mateřství. Pořad nabízí řadu zajímavostí nejen po stránce režijní, ale také po stránce příběhové. Seriál Čtyři v tom předvádí, jak je možné točit bez příprav a přesto ukázat dojemné lidské příběhy.

Seriál Čtyři v tom jako "docusoap"

Projekt Čtyři v tom se řadí typově do kategorie "docusoap". Jde o dokumentární seriál, který zobrazuje skutečné postavy, ale je v jistém smyslu hraný. Štáb natáčel čtyři zajímavé ženy v jejich bezprostředním okolí téměř nonstop a k zachycení intimnějších situací v rodině byly použité malé kamery, které zároveň sloužily k natáčení osobních videodeníku. V seriálu je k vidění empatický a střízlivý pohled na současné mateřství prostý voyeurismu, přitom velmi autentický.

Režisérka nemusí mít hlavní slovo

Režisérkou dokumentárního seriálu je vedle Lindy Kallistové Jablonské také Zuzana Špidlová, která se k seriálu dostala přesně v polovině jeho natáčení. O seriálu přiznává, že byla nejvíce nervózní, aby s kamerou nepropásli žádný z porodů. Za zajímavé na celém konceptu považuje, že je v dokumentu dobře vidět důležitá role babiček, matek a nastávajících matek.

Hlavní hrdinky seriálu Čtyři v tom

Věra bydlí v Praze a je jí 32 let. V současné době je majitelkou eventové agentury. V pořadu čeká první dítě s přítelem, manažerem Jakubem. Během těhotenství nepřestává pracovat a věří, že když vše dobře naplánuje, podaří se jí skloubit kariéru i mateřství dohromady. Svůj porod plánuje v nadstandardním režimu a hledá ideální porodnici pro svou dceru s exotickým jménem Isabelle Capri.

Druhou účinkující je Miky, čtyřiatřicetiletá zasloužilá matka syna Josky. Miky žije na statku mezi zvířaty, kterým věnuje většinu svého času. V pokročilém stavu těhotenství je v neustálém zápřahu a ze svého nasazení nehodlá slevit. Během natáčení absolvuje komplikovaný porod.

Petra dlouho pracovala v neziskovém sektoru. Během své mise v Africe se seznámila s Etiopanem Ábelem a po dvou měsících známosti otěhotněla. Uvidíme, zda se Ábelovi podaří přiletět včas do porodu. Zvládne mladý tatínek Ábel úlohu otce?

Poslední hrdinkou je Lucie. V pětadvaceti letech je na všechno sama. Otěhotněla s náhodnou známostí Erikem, který dceru nechce. Lucie dlouho váhá a nakonec si děťátko nechá. Žije v malém bytě na pražské Palmovce s kamarádem. Matka jí zemřela a otec, se kterým si nikdy nebyli příliš blízcí, žije v Táboře. V devátém měsíci těhotenství vstupuje do pořadu Čtyři v tom a doufá, že přesvědčí otce malé Sofie, aby se o ně postaral.

Dokument Čtyři v tom online

Seriál vznikal devět měsíců, od května 2012 do ledna 2013. Výsledný sestřih je rozdělen do šesti částí po 45 minutách (Poslíčci, Sophia, Jonáš a Josef, Tátové, Isabelle Capri, Mámy), které byly odvysílány na programu ČT2 v premiéře i v několika reprízách. Všechny díly jsou přístupné také online ve videoarchivu České televize. Zde najdete také řadu bonusů a rozhovorů se všemi účinkujícími. Ihned po odvysílání vyvolal seriál značný ohlas a četné diskuze mezi divačkami a diváky.

Čtyři v tom 2 - druhá řada

Od neděle 23. února 2014 vysílá Česká televize na svém druhém programu premiérově další řadu časosběrného dokumentu, která sleduje cestu k mateřství čtyř originálních osobností - Báry, Kamily, Kristýny a Veroniky. Režie se tentokrát ujala Markéta Ekrt Válková podle scénáře Ireny Hejdové.

Průvodní píseň k seriálu napsal Marek Doubrava a nazpíval ji Vojtěch Dyk společně s herečkou Lenkou Krobotovou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama