reklama

Čtenáři Aktuálně: Irák fotografií roku

Praha - Snímek, který zvítězil ve čtenářské anketě o fotografii roku, je otiskem uplynulých dvanácti měsíců: Odrazem pokračující války proti terorismu pod taktovkou USA.

Přesně týden jste měli vy, čtenáři deníku Aktuálně.cz, abyste z pětadvaceti nabídnutých fotografií agentury Reuters a rovněž fotoreportéra Aktuálně.cz Ondřeje Besperáta vybrali tu, která se v roce 2005 povedla nejlépe. Anebo byla nejhodnotnějším svědectvím minulých událostí. Anebo vás zkrátka oslovila.

Do ankety se zapojilo přesně 9009 čtenářů. Ti svou přízeň přidělovali mezi všechny fotografie - žádná se nesetkala s absolutním nezájmem.

S drtivým náskokem 3831 hlasů však zvítězila fotografie Davida Mdzinarishviliho z agentury Reuters, který 6. března nasnímal v iráckém Al-Taqaddumu jeden z mnoha obrazů války. Jeho záběr vraku irácké stíhačky, odstavené na provizorní autobusové zastávce na základně amerického námořnictva, zvolilo fotografií roku plných 34 procent čtenářů.

Na druhém místě skončil snímek, který by mohl být za jednu ze smutných symbolik roku 2005 považován i s odstupem mnoha let.

Je jím obraz zesnulého papeže Jana Pavla II., který se předposlední lednový den marně pokoušel vypustit z oken svého apartmánu holubice míru. Jedna se však stále vracela, až dokonce usedla již velmi nemocnému Svatému otci na rameno.

Emotivní obrázek z dílny Reuters, který pořídil Max Rossi, získal od čtenářů 1935 hlasů, tedy jednadvacetiprocentní podporu.

"Bronzovou medaili" pak získává sportovní fotografie. V roce, kdy si český tým vydobyl účast na MS ve fotbale, pořídil Pascal Rossignol z agentury Reuters záběr, na němž hráč Racingu Lens Eric Carriere dostává míčem přímo do obličeje.

Proč čtenáři cenili právě takový záběr? Diskutující s nickem Eidemok uvedl: "Vybírám fotbalistu. Hodnotím pohotovost, s jakou byl vzat. Není to statické, připravené."

Do první čtvrtiny nejlépe hodnocených snímků pak patřil ještě záběr z Izraele Damira Sagolje, na němž zachytil židovského chlapce hledícího ze synagogy. Do té právě (18. srpna) vtrhli izraelští vojáci, aby donutili uvnitř shromážděné osadníky opustit pásmo Gaza.

Na této fotografii lidé cenili nejen její historický význam, ale zejména pocity, které obrázek vyvolává.

Za všechny to shrnul diskutující podepsaný jako Patriot: "Fotografie mě velmi zaujala; námětem, kompozičně, barevně i zvláštním efektem průhledu skrze sklo. Ta jeho tvář vypovídá o zklamání, nechápání situace, proč mu synagoga neskýtá zázemí a azyl.Vypadá to jako biblický obraz o několika tisíciletém pronásledování tohoto národa."

Kromě profesionálů z Reuters bodoval u čtenářů i náš týmový kolega, fotoreportér Ondra Besperát. Nejlépe hodnocenou Ondrovu fotografii - Záběr z oslav 200. výročí bitvy u Slavkova - dokázalo předčít jen pět snímků agentury Reuters.

#reklama

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama