reklama
 

Co udělá Hamás bez peněz ze západu?

Dubaj – I kdyby Evropská unie a USA úplně ukončily finanční pomoc palestinské správě, finanční tok pro Palestince by úplně nevyschl.

Foto: Profimédia

Na palestinská území by pak dál proudily finance z islámských nadací a nevládních organizací, které sympatizují s radikálním Hamasem - vítězem palestinských voleb.

V pomoci Palestincům by také zřejmě pokračoval Írán, který už Hamasu k volebnímu vítězství gratuloval. Otázkou je, zda by tato pomoc Hamasu stačila, napsala dnes agentura AP.

Dilema arabských spojenců USA

Potíže s vysvětlováním dalšího financování by měly ty arabské státy, které jsou zároveň spojenci USA, tedy hlavně Saúdská Arábie, Katar a Kuvajt.

Evropská unie a sponzoři izraelsko-palestinského mírového plánu dnes o další pomoci Palestincům jednají v Evropě. Hamas předtím sponzory vyzval, aby pokračovali ve financování a aby tuto pomoc nespojovali s politickými požadavky vůči Hamasu.

Analytik z centra strategických studií pro oblast Perského zálivu Mustafá Allaní předpověděl, že finanční pomoc se stane "velmi účinnou zbraní". "Bude-li Hamas chtít Palestincům poskytnout základní služby, bude potřebovat peníze. Jestliže na něj bude vyvíjen dostatečně silný tlak, bude Hamas zvažovat zásadní změnu své ideologie," sdělil Allaní.

Tlak na Hamas: Izrael bude existovat

Už dnes jeden z představitelů Hamasu ujistil, že Hamas nehodlá peníze dárců zneužít k financování násilí.

Tlak na Hamas mohou vyvíjet i arabští dárci. Většina z nich v minulosti souhlasila s tím, že palestinský stát bude existovat vedle Izraele. Tyto země tedy na rozdíl od Hamasu Izrael uznávají. Jestliže by teď tyto arabské státy začaly financovat Hamas, který usiluje o zničení Izraele, byla by to pro ně politická sebevražda, protože většina z nich má podporu USA.

Na nebezpečí toho, že ze situace vytěží Írán, upozorňují izraelští odborníci. Efraim Kam z telavivského střediska strategických studií řekl, že vyschnou-li Palestincům kohoutky ze Západu, nahradí chybějící miliony Írán, a upevní si tím svou pozici v oblasti.

Hamas bude slíbené miliardy potřebovat

Jenomže Hamas potřebuje k úspěšnému řízení palestinských záležitostí 1,6 miliardy dolarů. Dvě třetiny pomoci dosud poskytovali západní dárci, mezinárodní dárcovské agentury a asijské vlády. Osm nejbohatších zemí světa loni přislíbilo Palestincům investice za devět miliard dolarů, rozložených do tříletého období. Hamas o to vše nebude chtít přijít.

Kam připomněl, že svět sice nechce financovat Hamas, ale zároveň se nechce podílet na zhoršování bídy na palestinských územích. "Najdou zřejmě nějakou třetí cestu. Očekávám, že se pomoc sníží, ale určitá její část bude pokračovat. Nikdo na Západě si nepřeje zhroucení palestinské samosprávy," řekl Kam.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama