reklama

Co řekl šéf Bernanke ke krizi amerických hypoték

Jackson Hole - Federální rezervní systém, neboli americká centrální banka, podnikne nutné kroky, aby zabránila dalším turbulencím na finančním trhu, ale nebude vyplácet investory, kteří udělali špatné rozhodnutí.

Tak zní poselství šéfa FED Bena Bernankeho, které dnes přednesl.

"Komise monitoruje situaci a bude reagovat, pokud bude nutné zabránit nežádoucím efektům na ekonomiku, jež mohou přijít z rozkolísaných trhů," řekl Bernanke.

Trh nyní vesměs věří, že FED sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na svém zářijové zasedání. Sazby by tak mohly klesnout na pět procent.

Přesto, centrální banka rozhodně nebude přímo zachraňovat banky z Wall Street.

"Není to zodpovědnost FED a ani by to nebylo vhodné, kdybychom chránili půjčovatele a investory, kteří udělali špatné investice," dodal.

To je důležitý vzkaz všem, kdo vsadili na morální hazard, tedy že velmi rizikově investovali s důvěrou, že centrální banka jim v případě problémů přijde pomoci.

Bernankeho komentáře přišli ve chvíli, kdy se finanční trhy vzpamatovávají z hlubokých ztrát způsobených panikou kolem hypoték.

Klusák: V Gottově příběhu je hodně nesrovnalostí. Výpovědi psychiatra jsou důležité | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama